• youreads puanı (7.00)
  1. videoda, ikramiye çıktığı bilinen bir kupon evsiz birine veriliyor. beraberce kuponu bozdurmaya gidiyorlar. beni en çok etkileyen sahne kuponun tahsilatından sonra gerçekleşiyor. videonun 1.57 dakikasında adamın kupona isabet eden ikramiyeyi aldıktan sonra kuponu kendisine veren kişiyle ikramiyeyi paylaşmak istemesi beni çok etkiledi. evsiz, aç ve yorgun olan adam eline 1.000 dolar geçince onu paylaşmayı düşünsün. bu bir kurmaca değilse çok etkileyici. dikkat ederseniz hep bir şüphe var. insanlığımız ne hale geldiyse artık.

    aynı evsiz adamın yapılan bu yardım sonrasında hayatının nasıl değiştiği de ayrı bir etkileyici. kendini toparlayarak bir iş bulan adama bu sefer de kalacak yer tahsis edildiğinde adam en az ilk sürpriz kadar etkileniyor.

    daha güzeli de sonra geliyor ki, adam sokakta ihtiyaç sahibi birine yardım ediyor.

    kapitalist ve emperyalist sistem sorgulaması yapacak ve tüm bu varlık ve yokluk meselesine birbirine ilişkilendirecek değilim. öyle olsa bile bu girdide bunu yapmayacağım. burada beni en çok etkileyen nokta şudur; her insan-kim olursa olsun-insanca yaşamayı hak eder.

    not: ilgili linkleri ekledim.