• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
pocahontas - eric goldberg, mike gabriel
pocahontas’ın yani özgür ruhlu prensesin,açgözlü şef ratcliffe ve cesur kaptan john smith tarafından yönetilen bir gemi dolusu gizemli ingiliz göçmeni izlemesiyle başlar.şakacı dostları,yaramaz rakun meeko ve sinekkuşu flit ile birlikte pocahontas ve kaptan smith arasında güçlü bir arkadaşlığın tohumlarını atarlar.ancak birbirinden çok farklı iki kültür arasındaki gerilim tırmanmaya başladığında,pocahontas herkesin barış içinde yaşaması için bir yol bulmak zorundadır.
  1. disney'in ilk defa gerçek bir kişiden esinlendiği ve yine ilk defa beyaz ırk dışında başka bir ırka mensup karakteri olan pocahantas'ın maalesef gerçek hikayesi oldukça acıklıdır.

    asıl amacı yerli bir prensesle evlenerek gücüne güç katmak ve trinidad'da yaptığı tütün sömürgeciliğinde çalışacak yerli işçiler bulmak olan rolfe tarafından 1612 senesinde londra'ya götürülen, vaftiz edilen ve ismi değiştirilen pocahontas, londra'ya bir türlü alışamamış, iklimine, havasına uyum sağlayamamış. memleket hasreti ile de birleşince vücudu da zayıf düşmüş ve bağışıklık sistemi çökmüş. ülkesine geri dönmek için çabalasa da başaramamış ve nihayetinde, 21 mart 1617'de 21 yaşında hayata gözlerini yummuş.

    babası powhatan'ın da kızından bir yıl sonra ölmesinden sonra ingilizlerin onu hayatı boyunca kullandıklarını anlayan algonquinler intikam almak istemiş. ancak ingiliz silahlarının gücünü küçümsemişler ve kısa bir süre sonra sekiz bin algonquin'den yalnızca bin kadarı kalmış.

    çocukluğumun en sevdiğim karakterlerden biri olan pocahontas'ın gerçek hikayesini öğrenmek benim için kişinin büyüdüğünü anladığı anlardan biri idi.