1. podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve mobil cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması. bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir. ilk önce ipod cihazlarda kullanılmıştır.

  eğitim amaçlı hazırlanan programlar, söyleşiler, müzik yayınları gibi istediğiniz yerde/zamanda dinlemek istendiğinde podcast'lara başvurulur. ücretli yayınlar olduğu gibi çoğunlukla ücretsizdirler.

  örnek olması açısından (bkz: bilim kazanı)
 2. okulum uzakta ve ben de yürüdüğümden, sıkıcı okul yolumu çekilir kılan şey. otobüste, yolda yürürken, spor yaparken ya da sadece canım sıkıldıkca dinliyorum. hemen size de dinleyebileceğiniz kaliteli podcasterları yazayım:

  (bkz: podcast türkiye)
  ekip uzun zamandır podcast yüklüyor ve herbirini ilk başladıkları günden beri dinliyorum. başta tek başlarına podcast çekerlerken sonradan podcast türkiye'yi kuran bu adamlar (mavi yelken, düşüngeç, oğuz eruçar, saçmasal, harabeyin,) bazıları bilgelendirici bazıları geyik birçok konuda podcast yayınlıyorlar.

  ekibin içerisinde düşüngeci bi ayrı sevsem de bütün ekip çok başarılı ve çalışkan. fakat şöyle bir şey var ki kesinlikle hakettikleri yerde değiller. umarım daha çok izleyene kavuşurlar ve büyürler.

  podcast türkiye youtube kanalı

  (bkz: bilim kazanı)
  türkiye'de bilim haberciliği çöplüğe dönüşmüşken bu insanlar (ilker öztop, aysu uygur, alp sipahigil) elin amerika'sından yardım elini uzatıyorlar. ikisi biyoloji biri fizik alanında uzman olan bu üç kişi her bölümlerinde farklı bir bilimsel gelişmeyi, konuyu ele alıyorlar. işin güzeli ele aldıkları konunun uzmanını çağırıp öyle konuşuyorlar konu hakkında. bilime ilgisi olan herkes dinlemeli.

  bilim kazanı web sitesi

  (bkz: efe aydal)
  şu sıralar podcast çekmeyi bırakmış olsa da hali hazırda büyük bir podcast hazinesi var. siyasi, dini, geyik konularda konuşan bu abimiz, muhalif tavrıyla gönlümü çalmıştı. kendisine katılmadığım bazı görüşleri olsa da dinlemekten bıkmadığım bir kişi. umarım tekrar podcast çekmeye başlar.
  (kısa filmleri de güzeldir
  efe aydalın youtube kanalı