• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar aristoteles
poetika şiir sanatı üzerine - aristoteles
felsefede yalınlığın ve duruluğun doruk noktası; çözümleme'nin ve bölümleme'nin üstadı aristoteles'in, şiir sanatının gücünü sözün gücü'yle açığa vurduğu bir başyapıt: poietika. eski yunan tragedyalarının doğasını, tarihini ve geleneksel uygulamalarını bütün bir şiirsel ardyöresiyle birlikte konu edinen aristoteles'in poietika'sı, çağları aşan etkisiyle günümüzün sanat ve yazın kuramlarına yol göstermeyi hala sürdürüyor. felsefece düşünmenin tarihinde ana uğraklardan biri olan bu yapıtı, ilk kez özgün dilinden bir çevriyle ve yunanca aslıyla birlikte sunuyoruz. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. şiir sanatı üzerine bir düşünce çalışması olan kitap. 5. yy sahne ozanların neleri doğru neleri yanlış yaptığı, şiirin (tragedyanın) nasıl ele alınması gerektiği üzerine eleştiriler içerir.

  yazar: aristoteles
  çevirmen: nazile kalaycı (eski yunanca)
  basım: 2012 (2.)
  yayınevi: pharmakon

  aristoteles, 5. yy ozanlarının başarılı ve başarısız tragedyaları üzerinden geçerek, dönemi, dönemin şiirini, eserlerin eksikliklerini, fazlalıklarını ve olması gereken hallerini tartışıyor. modern tiyatro geleneğinin başlangıcı sayılabilecek bu kitapta örnekler ve pratik bilgiler de yer almakta.

  dramatik yazarlık eğitimim için okudum bu kitabı ve en temel bilgileri edinmiş oldum. insanı insana insanla insanca anlatmanın ilk adımı bu kitabı okumaktır.