• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
predator - john mctiernan
komutan dutch ve ekibi ormandaki uzaydan gelen inanılmaz yaratığın peşindedir.
 1. Predator filmi; "Rocky'nin dünya dışına gönderilip uzaylılarla dövüştürülmesi" gibi olağanüstü* bir geyikten ilham alınarak yazılan bir film aslında. O döndemde Arnold Shwarzenegger'in de popülaritesi kullanılarak 15 milyon dolar civarında bir bütçe ile çekilip dünya genelinde 100 milyon dolar'dan fazla bir gişe başarısı elde ediyor. Sinema tarihinin en iyi aksiyon-bilim kurgu filmlerinden birisi olacağına dair kimsenin bir düşüncesi dahi yok. Karizmatik yaratığımız daha sonra devam filmlerinde hatta Alien evreninde de macerasına devam etti. Türk televizyonlarının da bir dönem vazgeçilmezi olmuş düzenli aralıklarla TV'de gösterime girmişti.

  Bu filmle ilgili dikkatimi en çok çeken olaylardan birisi de Predator'ün Jean-Claude Van Damme ile yaşadığı talihsiz anı. Geçen sene yayınlanan bir röportajda predator'ü kısa bir süreliğine Jean-Cladue Van Damme'ın canlandırdığına denk gelmiştim. Ayrıca Maskesi ve rastalı saçlarıyla birlikte Evrenin gördüğü en karizmatik yaratıklardan birisi olan Predator canlısının aslında o kadar da karizma olmadığı da aynı röportajda dile getiriliyor. İlk tasarlanan kostüm fotoğraflarında, sevgili Predatorümüzün bugünkü haliyle pek de alakası olmadığı görülebilir.
  Predator'ün ilk tasarımı şu şekillerde:

  http://hizliresim.com/Ykb3Vl
  http://hizliresim.com/lj1BNb

  ilk düşünülen kostümün kafa ve bacak kısmı Hollywood'un saygı değer Makyaj ve Özel Efekt uzmanlarından Steve Johnson'ı da tatmin etmemiş ve bunu birçok kez filmin yapım aşamasında dile getirmiş. Filmin çekimleri sürerken de karizmatik yaratığımız, James Cameron ve Stan Winston'ın desteğiyle son tasarımına ulaşmış.

  http://hizliresim.com/NAEYdX

  Steve Johnson kostümün içindeki kişi için, henüz kariyerinin başında olan ve çok da ünlü olmayan Jean-Claude Van Damme‘ı film için uygun gördüklerini ve davet ettiklerini söylüyor. Van Damme; dövüş sanatlarındaki ustalığını dünyaya gösterebileceğini ve Arnold Schwarzenegger ile dövüşeceğini düşünerek bu daveti kabul etmiş ve sete gelmiş. İşin komik tarafı da burada başlıyor tabii. Filmden de bildiğimiz kadarıyla predator karakterimiz bulanık bir görünmezlik özelliğine sahip. Bu sahnelerin orman içerisindeki çekimi için yeşilin tam zıttı olan, tamamen kırmızı renkte bir kostüm yapılır ve Van Damme'nin bu kostümü giyerek performans sergilemesi istenir. Van Damme; filmde sadece bir dublör olarak yer alacağını, yüzünün görünmeyeceğini yeni öğrenmiş ve filmdeki yaratığın tam anlamıyla bu kostümden ibaret olduğunu zannetmiş. Haliyle aşırı sinirlenerek bunun “Berbat bir süper kahraman kostümü"ne benzediğini sürekli dile getirmiş. Bir kaç deneme çekiminden sonra da komik duruma düşeceğini zannederek, biraz kızgın bir şekilde ve Prodüksiyon şirketiyle sorunlar yaşayarak filmden ayrılmış. Tabi o sıralarda son şeklini-tasarımını alan Predator kostümünü de -yaratığın sadece kolu dışında- hiç giyememiş.

  http://hizliresim.com/1vdjWN
  http://hizliresim.com/pzPvJo

  Daha sonra setten ayrılan Jean-Claude Van Damme'nin yerine, filmde helikopter pilotu olarak da izlediğimiz Kevin Peter Hall geçirilmiş. Kendisi devam filminde de yine Predator'ü canlandırmıştır. 
  İlk tasarlanan Predator tasarımına uygun kırmızı renkte bir kostüm gerçekten de çok komik görünüyor. Aşağıdaki kostümün içindeki kişi de Van Damme'nin ta kendisi. 

  http://hizliresim.com/rM9m0P

  Röportajın bir kısmı, yukarıda bahsi geçen sahneler ve ilk tasarlanan kostüm aşağıdaki videoda mevcut:

  https://www.youtube.com/watch?v=A1GfUoB0kog

  Kaynaklar:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Predator_(film)#Casting
  https://www.stanwinstonschool.com/blog/the-original-predator-suit-jean-claude-van-damme
  http://www.slashfilm.com/jean-claude-van-damme-predator/