1. Fpslerin atası kabul edilen wolfenstein serisinin kanımca en güzel oyunu. Activision ve Grey matter imzalı olan oyun 2001 yılında piyasada boy göstermeye başlamıştı. Oyunda en çok dikkat çeken şey ilgi çekici senaryosu ,mekan ve düşman çeşitliliği . oldukça uzun sürmesi .Oyun ilerledikçe elinize geçen makinalısından dürbünlüsüne .alevlisinden termal kameralısına çeşit çeşit silahlar . Korku ve heyecan dolu geçen dakikalara cuk oturan . gerilimi buram buram hissetmenizde katkısını yadırgayamayacağımız şahane müzikler . buradan dinleyebilirsiniz.

  Oyun kapladığı alana nazaran (600 mb) inanılmaz derecede uzun ve çeşitlilik arz ediyor . 25 civarında seviye, .. Yemyeşil Ormanlık alanlar, mezar ve türbeler, mezarlardan fırlayıp peşinize düşen mumyalar ,undead’lar . Yer altında İndiana Jones filmindeymişsiniz hissi yaşatan ölümcül tuzaklar .Devasa şatolar .İkinci Dünya Savaşı'nın dehşetinden payını almış hayalet kentler... Almanların Londra'yı yakıp yıktığı V2-V3 roket fabrikaları, ubersoldat (süper asker) imal edilen gizli araştırma üsleri, işkenceci doktorlar .Norveç’in soğuğunu hissedebileceğiniz karlı buzlu ortamlar ,dağların içinde kurulmuş gizli araştırma tesislerinde teleferikle ordan oraya mucadeleler . u-boat denizaltı imalat ve bakım merkezleri.
  paranormal olaylar . Geçmek için tırım tırım tırmalayacağınız Bölüm sonu boss’ları .
  2.dünya savaşı belgesellerini . WWI2 temalı filmleri Medal of Honor’dan Call Of Duty’den sonra izlemeye başladım diyen arkadaşlar muhtemelen RTC Wolfenstein’i oynamamışlardır .Oynayıp bitiren arkadaşların ise hala harddisklerinden silmeye kıyamadığı .Web deki depolarında ,CD de bir şekilde kesinlikle yedekledikleri .Zaman zaman nostalji olsun diye tekrar oynadıkları kadim bir oyundur desek az dememiş oluruz .

  hatırladığım kadarıyla CD kapağında M (mature) ifadesi yer alıyordu .Ki bunda haklılar .Eskaza 10 yaşındaki yeğeninize oynatsanız müziklerin ve efektlerin korku ve heyecan dozajını ikiye katladığı ruhlu muhlu ,puslu karanlık vs bölümlerde olumsuz etkilenebilir.

  Grafiklerde oldukça uğraşıldığını. hatta Almanya'nın çeşitli bölgelerinden çekilen fotoğrafların oyun içi kaplama olarak kullanıldığın görüyoruz. Devasa şatoların , nazilerin elindeki fransız kasabasının içinde dolaşırken çoğu zaman ‘’adamlar ne uğraşmış abi ‘’ duygusuyla hayran hayran etrafı seyrederken buluyoruz kendimizi .

  Unutmadan .Oyunda gizli bölmeler olması .Sizi klasik bir fps ci edasıyla haldır huldur bölüm sonuna doğru koşmaktan alıkoyan etkenlerden. Bunları bulmak oyunun en zevkli taraflarından .Öyle ki daha önce farketmediğim bir gizli bölümü oyunu ancak beşinci oynayışımda keşfetmiştim


  Konu : Oyunda ikinci dünya savaşında Nazi Almanyasına gönderilen ve ortaya çıkan tuhaf olayları araştırıp bulması gereken Blazkowicz adında bir ajanı canlandırıyoruz.


  Oyun başlarken konu, film gibi şahane bir introyla özetleniyor: 10'ncu yüzyılın karanlık savaş alanlarında terör yaratan "Kara Prens" Henry The Fowler (ya da kısaca Heimlich), bir büyücü tarafından ebediyen çıkmamak üzere yerin dibine hapsediliyor. Ancak 1943 yılında Hitler'in sağkolu olan SS Komutanı Himmler, bu karanlık savaşçının karanlık güçlerini ele geçirmek için Heimlich'in mezarını aramaya koyuluyor. Amerikan İstihbarat Servisi durumu farkediyor ve BJ Blaskowitz ve bir ajanı daha bölgeye gönderiyor.

  Ancak Blaskowitz ve arkadaşı esir düşüyor, sadist Nazi işkencecilerinin , nazi askerleriyle dolu labirent gibi bir kalenin içinde oyunumuz başlıyor

  Nazilerin, "Ari Irk" sapıklığının da ötesine gidip insan genetiği, mutasyon vb. üzerinde çalışma yaptıkları tarihe karanlık bir sayfa olarak geçti. Grey Matter oyunu yaratırken, Naziler ve özellikle Himmler tarafından yapılan yüzlerce gizli projeyi inceledi. Himmler'in eski tarikatlara vb. merakı da oyuna mükemmel olarak yansıtılmış ve oyunun konu akışını belirliyor. Oyun Himmler'in ölüleri dirilttiği, insan üzerindeki mutasyonlarında başarılı olduğu iddiası üzerine kurulu... Çok önemli bir detay daha: BJ Blaskowitz, gerçekten bir istihbarat servisi üyesiydi, Himmler'in deneylerini araştırmak için gerçekten Almanya'ya gönderildi, operasyonlara katıldı ve hakkındaki bilgiler Amerikan hükümeti tarafından aradan onyıllar geçmiş olsa bile GİZLİ tutuluyor.

  son olarak : oyunu merak eden ya da arşivimdeydi kaybettim diyen arkadaşlar için yandex indirme bağlantısını özel mesajla paylaşabilirim .
  iyi eğlenceler .