1. kürtler dışında herkesin gönderilip o bölgede konaklamasına izin verilmeyerek diğer herkese eşit şekilde yaklaşılan yer.
 2. kimileri kabul etmese de türkiye siyasilerinin ısmarlama konuşturduğu türkmen bölgesi yetkililerini saymazsak bölgedeki türkmenleri, arapları, kürtleri ve süryanileri müslümanları, ezidileri aynı mecliste toplayabilmiş kürtlerin sadece sayıca üstün oldukları tarihte batı kürdistan olarak anılan bölge. anayasası ortadoğunun en demokratik anayasasıdır, merak eden açar okur, ayrıca isteyen her gazeteci gidip bölgede araştırma yapabilir. rojava'nın bir kürt bölgesi olduğunu söylemek rojava anayasısına hakarettir. bizim gibi ortadoğu siyasetinden başka bir şey bilmeyen, her daim kafasının üstünde sopa sallanmasa kendini rahatsız hissedenlerin anlayabileceği bir birliktelik değildir. her azınlık unsurunu bölücülükle suçlayıp yok etmeyi planlayan faşist kafalarda nasıl bir etki bıraktığını görmek için türkiye'de yaşamak yeterlidir. bölge boşaltılıyor yalanlarına saray medyası halkı inandırabilir ancak gerçek her zaman çıplaktır. sur'da, cizre'de polissiz dolaşamayan iktidar medyası rojava'da rahatça dolaşabilir, gitsin çeksin yayınlamaya yüzü yeterse, kafayı yediler yeniden inşa sürecine şirketlerini sokamadıkları için.

  edit: güney değil batı kürdistan, yanlış yazmışım.
  ayrıca;
  türkiye hükümeti oradaki türkmenleri açıkça pyd'ye karşı malzeme olarak kullanıyor. ışid saldırılarının suriye'nin kuzeyini tehdit etmesiyle güçlenen pyd oradaki her milletten insanın ortak kararlar alabileceği bir meclisin oluşturulmasına önayak oldu. salt pyd'den oluşmuş bir meclis değildi. salih müslim'in türkiye'ye davet edildiği 2013-14 yıllarında türkmenlerle pyd arasında hiçbir problem yoktu hatta bir türkmen lider ışid'e karşı türkiyeden hiçbir destek almadıklarını pyd'ninse kendilerinin kurtardığını açıklamıştı. kobani'nin kurtuluşu, kuzeyde ypg'nin aktör haline gelmesiyle salih müslimle bütün ilişkiler kesildi ve iktidarın medya çalışmasıyla pyd düşman ilan edildi, tabi bunda müslim'in "yeniden yapılandırılacak suriye'de ypg suriye ordusuna eklemlenebilir" açıklamasının etkisi de vardı. ışid tehdidi türkmenler üzerinden defedildikten ve türkmenlerin "türkiye bize yardım etmiyor" açıklamalarından sonra güçlü bir rojavaya karşı türkmenler silahlandırıldı, aşiret liderleri türkiye'ye davet edildi, soykırım iddialarına varan karşı propogandalar üretildi, silahlı türkmenlerle çatışma ortamı oluşturuldu. medyada geçmişte salih müslimle olan ilişkilerle ilgili yapılmış haberlerin çoğu arşivlerden sildirildi. pyd'ye tavır almak türkiye'nin siyasi görüşü oldu. batının demokratik güçlerinin suriye için önerdiği çözüm modeli rojava modelidir. ypg olmasa bölgede direnecek hiçbir unsur yoktu, ışid türkmenler de dahil bütün coğrafyayı silecekti. o yüzden şimdi ypg evlerimizi yaktı diyen ağzına bal çalınmış türkmen liderleri kendi halkına ihanet ediyor
 3. cihatcı teröristleri destekleyen cumhurbaşkanı destekçilerinin, aynı cumhurbaşkanın yandaş medya organlarında yaptığı yalan haberlere inanarak, kürtler dışında herkesin o bölgede konaklamasına izin verilmediği düşüncesine kapılması gayet normaldir.
  yalan haberlerle masturbasyon yapanlar, illa ki gerçeğin tokadını yiyeceklerdir.
  rojava, batı kürdistandır efenim.
  engel
 4. kürtçe batı anlamına gelir
  rojava: batı
  rojhelat: doğu
  bakur: kuzey
  başur: güney
 5. benim elime nükleer silah geçse atmam için ilk sebep olacak şeylerden biri. ortacagdan kalma iğrenç bir mentalite ve yaşam tarzı. eline geçen ilk silahla çift parmak yapıp o iğrenç ortacag tulumuyla resim çekinip barış yaaa diyen sonra da ele geçirdikleri köylerdekini kurşuna dizen dejenereler. anayasalarında yokmuş da neymis efendim çok insanlarmış felan. ortadoğu bir lağımsa genel toplumu mikrop ve bakteri, bu adamlar faredir. teoride daha gelişmiştir ama hiçbir faydası yoktur. en iyisi mi siz o lağımı kimyasal kullanarak yok edin.