1. ramel
 2. şehitlerin ölmediği ayet ile sabittir.

  (bkz: ali imran 169) "allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. bilakis onlar diridirler; rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar."

  vatanın bölünmeyeceği ile ilgili yorum yapmaya bile gerek yok. bu nedenle absürt değil, anlamlı bir sözdür.
 3. bir hiç uğruna ölenleri, ya da vatan bayrak edebiyatına kurban edilen insanlara yazılmış slogan. burdaki amaç ölümü yüceltmek, insanları isyan noktasından çıkarmaktır. din kallavi şekilde bu işin üstünü örter.

  nedense ben hiç bakan çocuğu görmedim şehit olan, yada zengin bir ailenin çocuğunu. olan hep gariban, fakir insanlara olmuştur. birileri sürüyü kontrol etmek için böyle yöntemlere başvurmuştur.
 4. askerdeyken, '79 model, 25 metre mesafeden hedefe yarım metre sapma ile atış yapan g3 silahımı, her elime aldığımda sorgulandığım slogan.
 5. islam devletinde fetihleri artırmak için , savaşçıların korkularına yenik dusmemeleri için uydurulmuş, şehit kavramıyla insanları uyutan ninnidir. malesef 1500 yıl önce uydurulmus bir kavramı hala kullanarak gençler kandırılıyor hayattan kopariliyor. bu ülke, ölen askerin cenazesinde oy isteyen bir siyasal şahsiyet gördü. bakın işin en basiti ölen insanların üzerinden bile prim yapıldı. hergün onlarca insan ölüyor artik bu ülke ölümlere o kadar alıştı ki sadece bir sayı olarak görüyor eskisi kadar önemsenmiyor haber kanalında sadece su kadar asker şehit düştü deniyor ve bitiyor , insanlara ölenin ardından üzülmeyi bile yasakladilar ''hayır aglamayacaksın sen şehit annesi oldun'' vatan sağolsunmuş hayır efendim vatan sağolmasin annelerin çocukları yaşasın. evet ne yazık ki şehitlerde ölüyor kandırmayin anneleri.

  edit: ülkemiz insanları hiç bir zaman akillanmayacak hala şehidin arkasından saygı duymaktan bahsediliyor o gencecik insan öldükten sonra ardından saygı duyulsa gururlanilsa ne olur. o kadar milliyetçi bir ülkeyiz ki tıpkı galatasarayin her lig kupasını kaldiramadiktan sonra ettiği : ''biz uefa kupasını kazandık'' lafı gibi her köşeye sıkıştığında çanakkalede ölen insanlardan bahseder olduk. evet çanakkale savaşını görmüş bir millet olarak ölen insanlarla övünecegimize, bu deneyimle kanın kanı temizlemedigini öğrendiğimizi gösterelim. biz her ölen insanın ardından kin nefret kusacagimiza savaşa karşı çıkarsak o zaman bu kanı temizlemek için adım atmış oluruz.
 6. kesinlikle ninni değildir. bir çok şehit ailesi, taşıdığı gururu bu sözle ifade eder. az biraz teselli bulur. aynı zamanda yaşadığı toprakların nasıl kazanıldığını bilir, saygı duyar bunu söyleyen insan. hiçbir şey üretmeden üretilmiş olanlarla ilgili sadece şikayet eden,muhtemelen gerçek hayatında asla önemsenmemiş ve ciddiye alınmamış, manevi değerlerden uzak ve kalbi soğumuş insanların anlamayacağı söz. milliyetçiliği doruklarda yaşayan da söyler bu sözü, rahatça yaşadığı hayatına şükretmesini bilen milletine saygılı kimseler de söyler. bazılarıysa sadece eleştirir insanların duygularını, yaşanmışlıklarını bilmeden. en boş da onlar konuşur.

  edit: sözlük yazarları sayesinde zenginlerin şehit olmadığını öğrendim. teşekkürler youreads yazarları.. zaten insanlar tam galeyana gelecekken bu sözü duyup "he vatan bölünmüyo mu? kesin mi? iyi bari kim vurduya gitmedi bizimki ehehe" diyip sakinleşmiyor sevgili sözlük yazarları. bazı insanlar gerçekten saygı duyar şehide, vatanına.bunu sadece günümüz olarak değerlendirmek ve şehitler üzerinden prim yapmaya çalışan siyasileri düşünerek yorum yapmak yanlış. unuttuk mu çanakkale'yi? yazık.
 7. bu konu hakkında içimden geleni yazarsam cidden kendime yakıştıramayacağım şeyler yazacağım, son dönemde -ne yazık ki tekrar duymaya alıştığımız- söz öbeği.
 8. uzun yıllardır gariban ve orta sınıfı dizginlemek için beynimize kazınmış sözlerden sadece biri. ilköğretimden beri şehitler ölmez, vatan sana canım feda, devletime zeval vermesin, her türk asker doğar, vatan millet sakarya ve benzeri şekilde işlediler içine bu halkın. sonucunda şehit babası "ülkeme feda olsun oğlumun canı" diyebilecek hale geldi. çok yazık.
 9. daha şehit kimdir, hangi durumda şehit denir anlaşamayan ülkem için hayli absürd bir slogandır ama çok sevilir. şehitler ölür. ana - babası arkada gözü yaşlı kalır. gençliğini bitiremeden toprakla buluşur. vatan da bölünür. pek güzel hem de. yugoslavya olmaya gerek yok, sen - ben, sağ - sol, alevi - sünni, türk - kürt,milletim - onlar..
 10. artık yeter. bunca yaşanan olaydan sonra verilen tepki sadece buysa
  bu sloganı atanlar linç edilmelidir.
  ramel