• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.09)
sevda sözleri - cemal süreya
cemal süreya, cumhuriyet dönemi şiirinin en özel "vitamin"iydi. lirik, erotik, politik gür bir ırmak. sevda sözleri bu büyük ustanın bütün şiirlerini bir araya getiriyor. öyle bir bütünlük ki bu, sıcak, tılsımlı ve ölümsüz... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. cemal süreya'nın şiirlerinin toplandığı kitap. el yazısını ve imzasını içeren şiirleri de kitapta görmek çok dokunaklı.
 2. sevilen insana hediye edilebilecek en güzel kitaplardan biri.

  oturup ben bunu okuyayım denilecek türden değil de arada bir rastgele bir sayfa açıp bir kadeh şiir okumalık türden.

  severek okuyoruz efendim.
 3. en muhteşem ankara tanımını bulabileceğiniz kitap.
 4. büyük üstad cemal süreya'nın "üvercinka", "göçebe", "beni öp sonra doğur beni", "uçurumda açan", "sıcak nal", "güz bitiği", "kalanlar" bölümlerinden oluşan ve bu şiir kitaplarını toplayan başucuna konmalık şiir kitabı.

  kitabın ilk şiiri "san" , çok sevdiğim:

  "kırmızı bir kuştur soluğum
  kumral göklerinde saçlarının
  seni kucağıma alıyorum
  tarifsiz uzuyor bacakların

  kırmızı bir at oluyor soluğum
  yüzümün yanmasından anlıyorum
  yoksuluz gecelerimiz çok kısa
  dörtnala sevişmek lazım."
  ozee
 5. zülf-i yare dokunacak biliyorum ama soylemezsem olmaz: içerisinde şiir olmayan kitaptır.

  bu adamın yazdıkları her şey olabilir ama şiir olamaz. devrik cümleleri alt alta yazmak şiir için yeterliyse tamam ama zerafet, estetik, derinlik, zeka da olmalı dersek o zaman gerçek ş airlere hakaret etmiş oluruz.

  buna şiir dersek atilla ılhan'a, cahit sıtkı'ya, ahmed haşim'e, ahmet hamdi'ye ne diyeceğiz?

  fuzuli, baki, nedim falan onlara hiç girmiyorum bile.

  not: dokundu. :)
 6. kısa sürede okunması sıkacak yoracak ve şaire antipati beslenmesine yol açacak olan kitaplardan. bende açıkçası böyle oldu; hızla başladım, çok okudum. birçok şiir birbirinin aynısı, birkaç kelime oynamışı; birçok şiirde gereğinden fazla cinsellik var gibi geldi. hepsini ard arda okudum diye bu kadar gözüme battı belki de.

  cemal süreya dizelerini severim, şairliğine söz söylemek de haddim değil tabi ki, ancak bahsettiğim hızlı okumakla kendime yaptığım aşırı yükleme nedeniyle cemal süreya'dan soğuduğumu söylemeliyim.

  tavsiyem kaçınılmaz olarak şu olacak : kitabı bir iki güne sığdırmayın, arada açın bir iki şiir okuyun ve devam etmek isteseniz bile elinizden bir bırakın. emin olun daha çok tat alırsınız.