• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.40)
sicko - michael moore
oscar ödüllü yönetmen, eylem adamı michael moore bu belgesel filminde de dikkatleri abd'deki sağlık sisteminin olumsuz yönlerine çekmektedir.
abd'deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken moore ayrıca abd'deki sağlık sistemini ingiltere, kanada, fransa ve küba'da uygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan abd'de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen abd vatandaşlarından bazılarını küba'ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez.
  1. hasta 2007 abd yapımı bir belgesel filmdir. özgün adı sicko 'dur. michael moore'un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film abd'deki sağlık sistemini eleştirmektedir. (ingilizcede sick (hasta) sözcüğünden türetilmiş argo bir sözcük olan "sicko", "tehlikeli akıl hastası", "sapık" anlamında kullanılmaktadır.)
    filmin tanıtım sloganı da doktorların hastalarına ara sıra sarfettikleri bir sözden alınmıştır; "biraz canınız yanabilir!"
    film ilk gösteriminin yapıldığı cannes film festivali'nde çok büyük ilgi gördü ve dakikalarca ayakta alkışlandı. film "en iyi belgesel film" dalında akademi ödülü'ne aday gösterildi.
  2. amerikan sağlık sistemini eleştirsede asıl kapitalizmi eleştiriyor gibi geldi bana. adam vicdanlı abi harika bir belgesel üzülüp sinirlendim yer yer guldum yer yer durdurup öylece düşündüm gerçekten mükemmel izleyin rica ederim .
  3. içim parçalandı ya