1. bence şiddete olan tutku. insan şiddeti anlıksa eğer, bu bir şekilde tedavi edilebilir. ancak tutku böyle bir şey değil. tutku engellenemez sadece en hafif seviyeye indirilebilir.
 2. bence şiddet.çünkü şiddete olan tutku her ne kadar kuvvetli olursa olsun bastırılabilir ve kontrol altına alınırsa iyi amaçlar için kullanılabilir , ancak şiddet bir eylemdir ve bu eylemin sonucu büyük yıkımlar doğurabilir.
 3. belirli bir tutku hali içinde yapılmayan şiddet. belirli bir gereklilik hali de içeriyor sanki içinde. şiddet duyulan tutku psikolojik bir biçimde ele alınabilir irdelenebilir tamirine çalışılınabilir ancak gerekli olduğu için şiddete başvuru hali insanın gelebileceği son noktadır. örneğin psikopatlar empati yeteneğinden yoksundur karşısındaki varlığın hissettiklerini algılayamazlar. fiziksel şiddet hakketmek gibi bir durum olamayacağı için bilinçli bir biçimde gereklilik üzerine fiziksel şiddete başvurmak bir tercih meselesidir. daha korkuncu mümkün değildir.
  ikisi de kötü özetle.
 4. içimizde "iyi" ya da "kötü" olarak nitelendirilebilecek her türlü duyguyu barındırıyoruz. şiddete eğilimli olmak da bunlardan biri. sanırım burada önemli nokta; içimizdeki kendimize ve/veya başka canlı ya da cansız varlıklara şiddet uygulama dürtüsüyle hareket edip etmediğimiz ya da hayatımıza bu dürtünün şekil verip vermediği. örneğin birini öldürmekle birini öldürmeyi istemek ya da düşünmek arasında dağlar kadar fark var. kimse birini öldürmeyi zihninizden geçiriyorsunuz diye hakkınızda dava açıp sizi cezalandıramaz. içimizdeki şiddet arzusu suç değil dolayısıyla hiçbir şekilde yargılanamaz. bu dürtüyle başa çıkamama durumu yani isteğin eyleme dönüşmesi sorunludur.
 5. radikal islamcı olmak mı zararlıdır yoksa gökdelenlere uçakla çarpmak mı? sorusunun cevabıyla benzer cevap içeren soru.
 6. şiddete olan tutku şiddetten daha zararlıdır.

  tutku ruhu ele geçirebilen kuvvetli ve tahripkar bir duygu olduğu için şiddet tutkusu, şiddete hiç başvurmamış dahi olsa sadece varlığıyla dahi insanlığa daha büyük zarar verir.

  nasıl mı?
  bu tutkuya sahip insan, bunu büyük kitlelere bulaştırıp kendisi elini bile sürmeden şiddetin en büyüğünü yaşatmaya, şiddeti uygulayandan daha vakıftır da onun için.

  genelde diktatör olurlar.

  dünya tarihi bu şiddete tutkun diktatörlerle doludur ve onların insanlara, insanlığa ve dünyaya verdikleri hasarın yanında tutkusuz şiddetin esamesi okunmaz.