• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.92)
Yazar aziz nesin
şimdiki çocuklar harika - aziz nesin
bu kitapta ahmet ve zeynep isimlerinde iki çocuk ayrılıp mektuplaşma yoluyla birbirlerine yaşadıkları olayları anlatırlar. ahmet ile zeynep eskiden aynı okulda okumaktadırlar, ancak zeynep sonra ankara'ya taşınır. mektuplaşmaya söz vermişlerdir. zeynep'in metin, ahmet'in ise fatoş adında birer de kardeşleri vardır. ahmet zeynep'e, zeynep de ahmet'e, okulda, evlerinde yaşadıkları olayları anlatırlar. başlarına gelenleri, arkadaşlarını, dostluklarını, ailesindeki olaylar gibi. bu kitap çocukların annelerini, babalarını ve öğretmenlerini nasıl gördüklerini anlatır ve çocukların kendini nasıl savunması gerektiğini öğretir. ikisinin de yaşadığı en ilginç olaylar ve kişilere mektuplarında yer verirler. (wikipedia)
 1. aziz nesin'in en çok satan kitabıdır.
  çocuklar ile empati mi yapmak istiyorsunuz? önce bu kitabı okuyun derim.
 2. 10 yaşımda kuzenim sayesinde tanıştığım kitap.
  o gün bugündür de başucu kitabım.
 3. çok çok eskiden okudugum bir kitap, şimdilerde ise bir tebessümdür. çocukluğun saflığı ile ustaliğın harmanıdır; aziz nesindir.
 4. çocukların mektuplarıyla büyükleri eğittikleri kitap. çocuklarımız bizim aynamızdır. kendimizi görmek için , nasıl yetişkinler olduğumuzu anlamamız için mutlaka okumamız gereken bir kitap.
 5. kuyruğundan yağ çıkar
  memesinden süt verir

  ile başlayan koyun şiiri ve o sahne hâlâ gözümde canlanır ve gülümserim :) büyüklere verilen derslerdir aslında kitapta geçenler. sahi ne ara büyüdük ve kirlendi o çocukça dünyamız? okuyun ve okutun efendim.