• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
sindrella kompleksi - collette dowling
'yalnız olmaktan nefret ediyorum. keseli hayvanlar gibi bir başkasının derisinin altında yaşamak isterdim. emniyette olmayı, bakılıp gözetiliyor olmayı havadan, hatta yaşamdan daha çok isterdim.' çünkü iş bağımsızlığa gelince, 'gerçekten kendi ayaklarımızın üstünde durduğumuz zaman, kadınlıktan uzaklaşacağımızdan, sevgisiz, sevimsiz, olacağımızdan korkuyoruz. bağımsız olmak istiyor ama bağımsızlıktan korkuyoruz. bunun için de başkalarını suçluyoruz. 'onları' suçlayarak ya da dizimizi döverek özgürleşemeyiz. bağımsızlık, başkalarının bize bahşedebileceği bir lütuf değildir.' kendi deneyimlerinden yola çıkan bayan dowling'in okura verdiği mesaj bu. ve hoşuna gitsin ya da gitmesin, her kadının bu kitapta kendinden bir şeyler bulacağı muhakkak.
 1. kadınların aslında bağımsız olmaktan, hayatının sorumluluğunu almaktan korktuğunu, içten içe; bir başkasının koruması altında yaşamayı, bir erkeğin hayatta onu taşımasını istediğini anlatıyor.

  önyargılı olmayın. kitabı okudukça büyük bir kısmına hak vereceksiniz (evet bir kısmı yok artık! dedirtiyor; ya da ben bu düşünceleri kabullenemedim)

  özellikle hayatında ikilem yaşayan kadınların okumasını şiddetle tavsiye ederim.

  kitabın yeni basımı yok bu yuzden 2.elde bulunması muhtemel.