1. yerde yemek yemenin olmazsa olmazı. herkesin evinde mutlaka bir tane var mıdır bilmem ama bizde bir kaç tane olduğunu söyleyebilirim. tarhana kurutmaktan, üzerinde yemek yemeye kadar pek çok amaç için kullanılabilir mutfakta. yerde yemek yemek eskisi kadar olmasa da altına iliştirilen bir destekle yemek yediğimiz çok olmuştur. hala bile bazı gittiğim evlerde misafirin çok olduğu yerlerde, masa açılamadığı zaman can simidi gibi imdada yetişir.
  2. allahım nasıl bi hava estirdi bu başlık bende :) veletken bunda yerdik yemeği. özellikle sabah kahvaltılarını hatırlıyorum, günün en sevdiğim öğünü olduğu içindir belki. ne güzeldi yahu, böyle ayaklarını toplayıp sofra örtüsünü üzerine çekerdin. bak canım o kadar çok istedi ki "babane bu akşam iftarda yerde yesek ya yemeği" dedim, "sini nerdeydi bi bakayım" dedi. çok heyecanlandım :) bu akşam yemeğe çocukluğum davetli...
  3. anneanne evinin her daim mutfak kapısının arkasında duran demirbaşı. misafir geldiği vakit çıkar bütün heybetiyle kurulur odanın ortasına. etrafına oturacak insan sayısı kişilerin fedakarlığıyla doğru orantılıdır. öyle bayramda seyranda geniş geniş oturamazsın misal. evin en büyüğü kurulur en önce, etrafına da torunlarını çeker "gel yavrum" diye toplar kanatlarının altına. yemekten sonra da yuvarlanır tekrar kapının arkasına, bir sonraki yemeği bekler bütün aileyi toplamak için.
  4. çok amaçlı ince kenarlı büyük tepsi.

    tekerleği yeni bulmuş insanlar gibi birbirimize yuvarladığımız oyun aracı.
    yuvarlarken düştüyse acilen kaçılması gerekiyor zira sininin ortasında oluşacak hafif bir göçme dayak yenecek demekti.
    ramel