1. 1942 yılında tenessee williams tarafından yazılan oyun.
  arka planına büyük ekonomik krizi alan oyunda tom bize annesinin, kız kardeşinin ve kendisinin hikayesini anlatıyor. bir yanda ailesini yıllar önce terk edip gitmiş kocasına olan özlemi ve öfkesi ile yaşayan, sık sık geçmişi anımsayan, kızını evlendirmeyi kafasına koymuş anne amanda öte yanda topal olduğu için kendini hep eksik hissetmiş, kendi dünyasında "sırça hayvan koleksiyonu" ile yaşayan yalnız kız kardeş laura. bize hikayesini anlatan, sık sık gelip seyircilerin arasına oturan ise, ailesini geçindirmek için nefret ettiği bir işte çalışan, her gece macerasız hayatından kaçıp sinemaya giden, çekip gitmek kafasının bir köşesinde hep duran tom.
  bu sezon yıldırım fikret urağ'ın yönetmenliğiyle şehir tiyatrolarında oynanan oyun muhteşem dekor, sıra dışı teknikler, müzikler ve başarılı oyunculuklar (özellikle edip tepeli) için mutlaka izlenmeli.

  !---- spoiler ----!

  "zaman iki nokta arasındaki en uzun mesafedir."

  !---- spoiler ----!
 2. !---- spoiler ----!

  erkeklerden nefret ettirmek gibi bir yan etkisi vardır oyunun. oyundaki tüm erkekler afedersiniz ama şerefsizdir.

  !---- spoiler ----!
 3. haldun taner sahnesinde izlediğim oyun. sıradışı bir dekor ve sıradışı teknikler. o salonun ışıklandırılması, tiyatroya salonu dahil etmesi, konusu, oyunculukları.. hepsi muazzamdı. kime önerdiysem hepsi çok beğendi.

  ama salonu hakikaten mükemmel kullandılar. salona yanısıtılan yıldızlar, salonun tam bir gökyüzü olması.. bir daha izleyeceğim.
 4. yakın zamanda üsküdar musahipzade sahnesinde izlediğim kesinlikle gidilmesi gereken muazzam oyun. çok fena ağlattı beni. insanlar güldü ama ben ağladım nedense. ama yanış anlaşılmasın ne tom'un o sefil hayatına, ne laura'nın saflığına ne de annenin çaresizliğine..

  tennessee williams batılı bir yazar gibi yazmamış. hissetmiş ve hissettirmiş aşkı ve samimiyeti.
  oz