• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
sis - miguel de unamuno
ne büyük acılar ne de büyük sevinçler öldürür insanları; bu yüzden bu acı ve sevinçler, küçük küçük değersiz şeylerden oluşmuş muazzam bir sisle sarılı gözükürler. evet, işte hayat dediğin; bir sis olup olacağı! hayat bir sistir.

şair garcía lorca'nın, yurttaşı miguel de unamuno'yu "ilk ispanyol" diye nitelemesi, yazarın, eserlerinde ispanya insanının psikolojisi ve karakterini ustalıkla belirlemesinden gelir. unamuno'ya göre hayat ölümlüdür ama sanat hayatı ebedîleştirir. belki tek teselli de budur. sis'in kahramanı augusto perez, bu teselli imkânına işaret etmektedir. unamuno bir sabah kapısının açıldığını, içeri perez'in girdiğini hayretle görür. ve onu öldürmeye karar verir...

behçet necatigil'in klasik çevirisiyle sunduğumuz sis, unamuno'nun başyapıtlarından.
(tanıtım bülteninden)
 1. miguel de unamuno 'nun yazdığı sis, behçet hoca'nın* türkçeye kazandırdığı eserlerden biri. miguel de unamuno'nun isteği üzerine önsözü victor goti yazmıştır.

  unamuno'yu daha yakından tanımak için edindiğim bu kitaba yarın sabah itibariyle başlayacağım. kitap bittiğinde izlenimlerimi paylaşmak üzere buralarda olacağım.

  6 gün sonrası editi: miguel de unamuno'dan okuduğum ilk kitap olan sis için ilk olarak söylemek istediğim şey bu kitabın tam bir roman olması: ne eksik, ne fazla. bu kısa romanı 6 günde bitirmiş olmamsa şahsi tembelliğimden kaynaklanmaktadır. öyle ki kitabı ne zaman elime alsam akıp giden bir dili ve kurgusu vardı. burada behçet necatigil'in başarılı çevirisine de değinmekte fayda var.

  kitap içerik olarak birçok konu üzerinde gezinse de esas olarak ana karakter augusto perez'in aşık olması üzerine varlığı sorgulaması diyebiliriz. varlık felsefesinden yazarlık hakkındaki düşüncelerine kadar unamonu'nun dersine girmiş gibi oluyorsunuz. öyle ki bir derste bir hoca diyalogları da içinde barındırırken aslında monolog olarak işliyorsa dersi, bu kitapta öyle. sanırım bu son cümlede ne dediğimi anlatabilmem için kitabı okumanız gerekiyor...

  son olarak: amo, ergo sum.