1. son yıllarda oldukça trend olan cad (computer aided design) programıdır. autocad ile sürekli karşılaştırılmaktadır. solidworks biraz daha makine ve ürün tarzı çizimler için kullanılmaktadır. kullanımı daha basittir.
  2. makina mühendislerinin 3 boyutlu tasarım için en sık kullandığı yazılımlardan biri. mukavemet hesabı, sonlu eleman analizi, dinamik analiz gibi modülleri vardır. bu modüller için ayrıca çok kapsamlı yazılımlar olsa da solidworks üzerinden bu işlerin yapılabilmesi fikir vermesi açısından faydalıdır ve çoğu zaman yeterlidir.
  3. öğrenmek isteyenler için şöyle bi youtube sayfası önerebilirim.
  4. diğer cad programlarının aksine sürekli kullanıcı bizi daha kolay nasıl anlar diye düşünen bir tarikat tarafından hazırlandığını düşündüğüm program. tarikat diyorum çünkü aynı firmadan başka insanlar gidip "catia" adlı hantal, karmaşık, çirkin arayüzlü, kullanıcı düşmanı, özellikle montaj işlemlerinde insanı delirten programı yapıyorlar. ulan adam bi yan binada ne yapıyorlar diye gidip bir bakmaz mı ?
    (bkz: dassault systems)
  5. talaşlı imalat dersinde yolumuzun kesiştiği kullanışlı program.
  6. 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması ile artık daha anlamlı hale gelen çizim programı. kendinize lego, oyuncak vs. tasarımı yapabilirsiniz. buradan, uygulamalı sınavında mezar taşı çizdiren esprili hocamıza selam olsun..
  7. arayüzü gayet basit, kullanıcı dostu bir tasarım paket programı. eğer yoğun parametreler, denklemler vs. ler kullanmıyorsanız tasarımda rahatlıkla ihtiyacınızı karşılar. ayrıca pro panel ve electrical eklentileriyle pano yerleşim tasarımlarında kablo trafiğini de simule etmenizi sağlar.