1. "görünüyorum öyleyse varım" diyen tipler yüzünden fotoğraf çektirmekten beni soğutan eylem.

  insanlık "düşünüyorum o halde varım" dan "görünüyorum o halde varım"a geldi. yazılı kültür insanı için okumak, düşünce üretmek ve ifade etmek önemliyken, şimdi görünmek önemli oldu.
  ben olaya fotoğraf çektirmekle kendini sunmak arasındaki farkı bilmeyen insanların çoğunlukta olduğu sosyal medya tarafından bakmak istiyorum.

  hepimiz fotoğraf çektiriyoruz. ancak sosyal medyada olay artık çığırından çıkmış vaziyette. sanki yazılı kurallar varmış ve bunlara uymak zorunluymuş gibi bazı kalıplara oturtulduğunu görüyoruz.

  mesela. ördek dudaklar ve buğulu gözler en vazgeçilmez pozlardır. bu gün ne giydim diyerek ayna önünde, bugün bunu yedim diye önce yiyeceğin sonra masanın başında, aptalca kendilerini resimlerler. hastaneye giderler serumunla tahlil sonuçlarıyla poz verirler. hani imkanı olsa tit tahlili verirken plastik bardakla da poz verecekler.

  bu durum davranış bozukluğudur. çekilen her fotoğrafın beğenilme, yorum alma durumuna göre, yapay bir mutluluk yaşıyorlar, yapay bir özgüven sahibi oluyorlar, kendilerine yapay bir dünya yaratıyorlar. yarattıkları bu yapay dünya da daha çok beğenilme, daha çok kabul görmek için zilyon tane fotoğraf çektiriyorlar. düşünmeyi unutuyorlar ve hayatlarının tek ideali bu oluyor.
 2. anı edinmeye çalışırken an'ı kaçırırlar çoğu zaman.
 3. çok az ön yargısı olan biri olarak, genelde ısınamadığım insanlardır.
 4. bazen bir arkadaş ortamında sohbetin ortasında "selfie" çubuğunu çıkarıp size gülümser; instagrama fotoğraf koyma zamanı gelmiştir zira.

  çoğu zaman insanları kınamaktan çekinirim fakat keşke insanlar yaşadığı zamanın, insanın değerini bilmeyi akıl edebilseler.
 5. narsistlik belirtisi. ha herkes mi narsist bu zamanda neredeyse. bu akıllı telefonlar yaptı böyle bizi. yalnızlaştırıp, bireyselleştirdi. sonra da bu yapay hazlarla yaşar olduk. like'lamalar takipler v.s. selfie denen foto insanın egosunu zaten yükseltti, poposunu ise iyice kaldırdı. yahu adamlar tuvalette sıçarken çekiyorlar. çünkü onsuz hiç birşey yapamıyorlar. şimdi bir de selfie çubuğu da çıkmış daha da güzel çekerler artık daha ne diyim k ben? ..
 6. yukarida yazilan bütün entryleri onaylamakla birlikte bu surekli fotograf cektirmenin baska bir yanina deginmek istiyorum.
  her an her dakika fotograf ceken birini taniyorum ve bu haliyle de hep onu yadirgardım. fakat gectigimiz gunlerde bir kazada hem ikizini hem sevgilisini hem de yakin bir arkadasini kaybetti ve o aractan tek sag kurtulan kisiydi. simdi surekli ikiziyle ve sevgilisiyle olan fotograflarini paylasiyor. bakarken dedim ki ne cok fotograflari varmis, ne de iyi yapmis bu kadar cok fotograf cekmekle, onlardan geriye her an her yerde cekilen bu fotograflar kaldi sadece..