1. istanbul'un göz bebeği ve hemen hemen her olayın cereyan ettiği yer. istiklal caddesi gibi de upuzun bir de caddesi var.

    bu kısımları herkes bilir hatta benden çok bileniniz vardır hali hazırda da; taksim'e adını veren orada bulunan maksemden gelir. maksem su deposu malum. lale devri dönemlerinde yabancıların uğrak yeri taksim. yerin su ihtiyacını karşılamak için bir maksem yapılmaya başlanır, dağıtıldığı bölgeye de taksim denir. (bkz: taksim etmek)
  2. taşralı özenti gençlerin ve arapların uğrak noktası.
  3. 2 hafta kadar önce, neredeyse bir yılı aşkın bir süre sonra biraz da mecburen gitmek ve vakit geçirmek zorunda kaldım...yeni türkiye dedikleri şey neymiş ufak bir örneği...bol arap, lümpen, boş kalabalık, pislik kokan ara sokaklar, garip platformların üzerinde elinde silah çevreye bakınan polisler...ha bu arada bu polislerin yanından geçerken elimde bir bir buçuk metrelik bir paket vardı* görüntüsü aynı silah; kimse de "sen ne taşıyorsun arkadaş, o ne" falan demedi; müthiş bir güvenlik...istanbul'u gezmek isteyen youserlara tek tavsiyem taksim'e, istiklal'e uğramamaları; istanbul'da yaşayanlar zaten olayı çoktan çözmüştür.
    mesut