1. istanbul'un göz bebeği ve hemen hemen her olayın cereyan ettiği yer. istiklal caddesi gibi de upuzun bir de caddesi var.

  bu kısımları herkes bilir hatta benden çok bileniniz vardır hali hazırda da; taksim'e adını veren orada bulunan maksemden gelir. maksem su deposu malum. lale devri dönemlerinde yabancıların uğrak yeri taksim. yerin su ihtiyacını karşılamak için bir maksem yapılmaya başlanır, dağıtıldığı bölgeye de taksim denir. (bkz: taksim etmek)
 2. taşralı özenti gençlerin ve arapların uğrak noktası.
 3. 2 hafta kadar önce, neredeyse bir yılı aşkın bir süre sonra biraz da mecburen gitmek ve vakit geçirmek zorunda kaldım...yeni türkiye dedikleri şey neymiş ufak bir örneği...bol arap, lümpen, boş kalabalık, pislik kokan ara sokaklar, garip platformların üzerinde elinde silah çevreye bakınan polisler...ha bu arada bu polislerin yanından geçerken elimde bir bir buçuk metrelik bir paket vardı* görüntüsü aynı silah; kimse de "sen ne taşıyorsun arkadaş, o ne" falan demedi; müthiş bir güvenlik...istanbul'u gezmek isteyen youserlara tek tavsiyem taksim'e, istiklal'e uğramamaları; istanbul'da yaşayanlar zaten olayı çoktan çözmüştür.
  mesut
 4. buyuklerimizin yani bababalarimiz ya da dedelerimizin neslinin " biz pera'ya papyonsuz cikmazdik" dedikleri yerdedir taksim.
  bizim neslin istiklal caddesi boyunca yuruyup kitapcilara girip ciktigi, girip cikmasa bile bu kitapcilardan ve diger dukkanlardan gelen muzikleri ( donemine gore 7 karanfil, sonra bir ara omer faruk tekbilek, sonra istanbul sazendeleri ve farid farjad tarzi muzik sesleri olurdu bunlar genelde) duyup yine de bir bakindigi, sanki mahallede yuruyormusuz gibi mutlaka bir tanidiga rastladigi, kiz basi erkek basi demeden gece kacta olursa olsun - en tekinsiz hal ve zamanlarinda bile- guvende hissettigi, sinema icin, tiyatro icin, kitap icin, muzik icin, sosyallesmek icin. istiklal uzerinde bir kafede oturup cay, kahve ya da sicak cikolata icerken yoldan gecen rengarenk kalabaliga bakmak icin, rock dinlemek icin, bira icmek icin, dans etmek icin yani yasamak icin gittigi yer...

  2-3 ay once istanbul'a geldigimde ziyaret icin gittim.. icim acidi. cok ama cok yaslanmis ve cocukluk mahallesi yikilip alisveris merkezi yapilmis gibi hissettim..