• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
talaytaytan - mehmet mollaosmanoğlu
kaos kuramı'ndan yola çıkan yazar ,'çin'de kanat çırpan bir kelebek abd'ed fıtınaya neden olabilir.'temalı kelebek etkisi modellemesini örnek alır ve eserlerinde genellikle yeryüzünün herhangi bir köşesinde herhangi bir zamanda ortya çıkmış bir olgun bir başka yer ve zamandaki muhtemel en kaotik sonucunu kurgulayarak hikayeleştirme yoluna gider.talaytaytan adlı bu eserde de, iran şahlığı döneminde cereyan etmiş bazı saray aşk entrikalarıyla , şah pehlevi'ye karşı orduyu , polisi ve yargıyı ele geçirmek için örgütlenen batmi tarikatlarından bahailik hareketini geri planda işleyerek bu karmaşık olayların 60 yıl sonra türkiye'de 19 yaşındaki talaytay adlı delikanlının hayatını nasıl değiştirdiğini anlatmaktadır.talaytay bir zakkum misali olağanüstü yakışıklı , o kadar da kötü bir gençti ve beyoğlu'nun arka sokaklarını mesken edinmişti. ve bir gün hayatına 55 yaşında tennure adlı tuhaf bir kadın girdi. menekşe rengi gözleri .talaytay'ın hiç görmediği kadar iri ve büyüktü.kıbrıs adası'nın sivri çıkıntısından farksız burnu i bir anda etrefa milyonlarca hamam böceği püskürtecekmiş gibi duran kocaman ağzı , kemik torbasına benzeyen esmer yüzü , maalesef o haşmetli gözleri bir anda mezarlık gülüne döndürüveriyordu.o evrenin en çirkin kadınıydı.talaytay , tennure'ye tutldu... oysa kadının derdi başkaydı. iran sarayı'nda yalanmış tehlikeli bir aşkın ürünü olan, prenses süreyya isfendiyarı bahtiyar ile saray doktoru ayadi'nin sırlara karışmış çocuğunun izini sürüyordu talaytay'dan öyle bir talepte bulundu ki, delikanlı yaşamın en acımasız yüzüyle karşı karşıya kaldı.dünyanın en tuhaf aşkına ve en garip hikayesine buyurun şimdi...(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. evet karakterimizin adı talaytay. daha sonradan şeytan isminin -tan eki eklenerek talaytaytan lakabını almış. kendisi ailesi ile yıldızı bir türlü barışmamış hem sosyopat hem de pyromanyak, 19 yaşında bir delikanlı. bu yaşına kadar kimseyi takmadan, sevgi görmeden, sevgi göstermeden büyüyen talaytay'ın hayatı, kendisinden hamile kalmak istediğini söyleyen tennure ile değişik. tennure son derece çirkin bir kadın olmasına rağmen, içindeki kötülük, hırs, özgüven gibi özellikleri talaytaytan'ı etkiler.

  bu kitapta da yazarın kendine has dili dikkat çekiyor. sıkça kullanılan tevettür, tekamül gibi kelimelerin yanı sıra mühimsemek, alakalanmak gibi kelimeler kullanılmış. beyoğlu'nun arka sokaklarında geçen kısımlarda argo kullanımının sınırları zorlanmış.

  kurgu yine güzel olmakla beraber bu sefer işin macera dozu biraz eksik kalmış. mezesi eksik rakı sofrası gibi. ancak yazarın, sevgi, sadakat, kötülüğün doğası, dinler üstü mistik kavramlar noktasındaki dokunuşları enfes. tek sıkıntı daha öncede söylediğim gibi günlük kullanımdaki kelimelerle değil, kendi lügatındaki kelimelerle anlatıyor olması. ben okur sayısının artmasının önündeki engellerden birinin bu olduğunu düşünüyorum.
  vega