• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.33)
the passion of the christ - mel gibson
oscar'lı yönetmen mel gibson, hz isa'nın çarmıha gerilmeden öncesi son 12 saatini anlatıyor. ibranice ve aramca çekilen "the passion of the christ" 3 dalda oscar'a aday olmuştu. nasıra'lı isa havarileriyle birlikte yediği son akşam yemeğinde kendisine ihanet edileceğini açıklamıştır. tıpkı onun söylediği gibi judas (luca lionello), isa'yı romalılar'a ihbar eder. roma valisinin tereddütlerine karşın, yahudiler'in dini liderlerinin kışkırtmasıyla isa'ya tahammül edilemez işkenceler yapılır.
  1. en etkilendiğim filmler listesinde ilk 3'e girmeyi başaran başyapıttır ki oldukça duygusuz bir insan olduğumu düşünürsek bu çok önemli bir başarı * . özellikle ibranice ve latince konuşulması sayesinde film sizi öyle bir etkisi altına alıyor ki; korkulu gözlerle, çarmıhını taşıyan yeshua'yı izleyen judea halkından biriymişsiniz gibi hissediyorsunuz.

    edit: filmin antisemitik olduğunu düşünmüyorum zira isa hakkındaki bütün dini ve tarihi kaynaklar olayı filmde geçtiği gibi anlatır. ayrıca bu düzeltmeden antisemitik olduğum yargısı çıkaracak arkadaş olduğunu sanmıyorum böylesine kaliteli bir ortamda.
    agora
  2. mel gibson'ın aşırı sağcı görüşler ve antisemitik sözler söyleyerek sektörde azalarak bitmesinin başlangıcı bu filme dayanır.
  3. south park s8e3te çok güzel yerilen film :) benim için bu bilgi yeterlidir