1. amerika birleşik devletlerinin 3. başkanıdır. 1743 yılında virginiada doğmuştur. çok iyi yazılar yazarak, insanın içine dokunacak yerleri bulsada, toplum önünde konuşma konusunda bu kadar başarılı değildi. 33 yaşındayken, kongrenin "sessiz üyesi" olarak, bağımsızlık bildirgesini yazmış ve duyurmuştur. bu bildirgenin halk tarafından kabul görmesi için virginia bölgesinde çok çaba harcadı. 1786 yılında din özgürlüğüyle ilgili bildirgeyi yayınlamıştır. 1784-1789 yılları arasında fransa'da büyükelçilik görevinde bulunmuş ve fransız ihtilâl'i yandaşlarına, kendisi de amerika'nın bağımsızlığını savunduğu için yakınlık göstermiştir.fransız ihtilaline karşı sempatisinden dolayı, alexander hamilton (ingiliz yanlısı hazine bakanı) ile ters düşmüştür. başkan washington'un kabinesinde dış işleri bakanıyken, bu olayların ardından 1793 yılında istifa etmiştir.
    bu olayların ardından, fransada ki devrime sempati duyan cumhuriyetcilerin lideri olmaya yavaş yavaş yöneldi. 1801 yılında kendisi başkanlığa adaylığını koymuş ve rakibi aron burr ile aldığı oy sayısı eşit çıkınca temsilciler meclisi tarafından oybirliği ile başkan seçilmiştir.. 1801-1809 aralığında görev yapmıştır. 4 temmuz 1826 tarihinde hayatını kaybetmiştir.
  2. tarihe "louisana purchase" olarak geçen satın alımıyla abd'nin yarısına tekabül eden toprağı fransızlar'dan 12 milyon dolara almıştır. abd'yi abd yapan isimlerin başında gelir.