• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.08)
patch adams - tom shadyac
yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. intihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra hunter 'patch' adams (robin williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. amacı 'hayata renk katarak' mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren adams, film sürecinde sevgilisi carin fisher'in (monica potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  patch adams'ın gerçek hikayesi anlatılıyor. insanları "tıbbi ciddiyet"ten uzak, mutlulukla tedavi etmenin idealini kuran ve bunu gerçekleştiren bir doktorun hikayesi.

  bu konuda bu kadar idealist olunabilir ama bu kadar da ileri gidilemez görüşündeydim. klinikte staj dahil çalıştığım sürede bu filmin bana etkisi büyük oldu, bu kadar ileri gitmem imkansız tabi ki ancak temelde hastalara davranışımı en azından güleryüzlü olma dozumu arttırdı.
  özellikle sağlık profesyonellerinin bir göz atması gerek. belki biraz gülümseriz...

  şimdilerde okuduğum bir kitabı da var hikayenin; (bkz: patch adams - patch adams & maureen mylander)
 2. robin williams a yakışan bir rol ve güzel bir film.imdb üzerinde aldığı puanı az buluyorum.
  lera
 3. sadece tıp dünyasının örnek alması gerekenden çok daha fazla şey veren film patch adams.

  insan bazen düşer önemli olan kalkmaktır der ama kalkamaz, bu film insan nasıl ayağa kalkar onu anlatır.

  insan bazen benden geçti artık çok geç der kimi konularda harekete geçmez, bu film harekete geçmek için hiç bir şeyin geçmediğini anlatır.

  insan bazen hayattan zevk alamaz olur, sebebi hedefsizliktir aslında bir amacın olmamasıdır. bu film nasıl amaç edinilebileceği hakkında size kimi ipuçları verir.

  önerim sadece tıp dünyasının değil, özellikle üniversiteye hazırlanan sınav öğrencilerinin bu filmi izlemesi. çoğu üniversite öğrencisinin amacı hep bir üniversitede bir bölüm kazanmak olmak oluyor, bende düştüm belki bu hataya, bir sınav öğrencisi yapacağı tercihlerle ve bir amaçla nelerin altına imza atabileceğine tanık olacaktır bu filmi izledikten sonra.
 4. harika bir film. konusu da, öğretisi de, kendisi de, oyunculukları da... robin williams'ın en iyilerinden... geçen aya kadar izlemediğim için üzüldüğüm ender filmlerden... mühendislik öğrencisi için 3 idiots ne ise, tıp öğrencisi için de bu film odur bence... 8.5/10

  https://goo.gl/LVgGbb

  "seni seviyorum,
  sadece yakut ya da gül gibi olduğun için değil
  ya da ateşin yaraladığı karanfil gibi değil.
  seni seviyorum,
  sevilmesi gereken gizli şeyler gibi,
  gölgeler ve ruh arasında gizli...

  seni seviyorum,
  nasıl ya da ne zaman
  ya da nereden olduğunu bilmeden
  seni seviyorum, dosdoğru...

  seni seviyorum,
  nasıl ya da ne zaman
  ya da nereden olduğunu bilmeden.
  seni seviyorum,
  dürüstçe, kibirli ve karmakarışık olmadan.
  seni seviyorum,
  çünkü bundan başka yol olmadığını biliyorum.
  çok yakın,
  göğsümdeki elin, benim elim.
  çok yakın,
  gözlerini kapattığında uyuyakalıyorum..."