1. mutlu
 2. kardeş kardeşi döver ama asla öldürmez kardeş kardeşe küser ama yar başında tutar. kürtlerin bu ettiğini sanmam kardeş yapa!
 3. yanlış önermedir. kaldı ki kardeş olmasınlar zaten, biri birinin hamisi olmasın, biri ötekinin gölgesinde kalmasın; fakat dost olsunlar dost.
 4. değildir , türki değildir , hatta ural-altay ailesine de dahil değildir. hami-sami de değildir ne olduğu belli değildir kürtlerin. turan soyundan da gelmez.

  zülfiyare dokunmasından onur duyuyorum. finler türklere kürtlerden çok daha yakındır soysal olarak.
 5. bu kardeşliği ırk boyutunda incelemek mantıksızdır. tarihimize baktığımızda kürtlerle büyük bir husumetimiz de yoktur. bizi asıl bölecek olan ve kardeşliğimizi yok eden şey bu konunun tartışmaya açılmasıdır. bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.
 6. bu topraklarda kardeşlikten kasıt kendine benzetmek olarak algılandığı sürece edebi anlamda hoş realitede ise hiçlik ifade eden cümle.
 7. canlı bombalarla onlarca kişinin yaşamına kast edenlerin cenazesine giden milletvekillerine ve partililere sahip insanların duvar yazılarıyla bize ders vermeye çalıştığı slogan. duvar yazılarından önce kürdün şehrinin altını tünellerle köstebek yuvasına çevirenleri ve kürdün sokağına tonlarca eyp döşeyip yine kürdün seçtiği belediyelerce üstleri asfaltlanan mayınları konuşmamız lazımken zatı muhteremin aklı türk'ün kürt'ten önce yazılmasına takılmış. ardından da kendisi kürt'ü önce kullanarak kendi kazdığı çukura düşmüş, tıpkı bodrum katında közlenmiş patates olan terörist arkadaşları gibi.

  arkadaş kendisine özelden attığım (bkz: türkün gücünü göreceksiniz) mesajını ise nickname'imi sansürlemeksizin entry'sine editleyerek aklınca beni deşifre etmiş. halbuki kelimenin tam anlamıyla beni hedef göstermiş. tıpkı çoluğunun çocuğunun hamile eşinin yanında pazarda alışveriş yaparken atm'den para çekerken sırtından kahpece vuran kardeşleri gibi.

  o ve terörist arkadaşları kürt ,çoluğunun çocuğunun yanında öldürülenler ise türk.

  evinin önünde bizzat kendi seçtiği belediyesi yola mayın döşeyip üstünü asfaltlayınca ölüm sesizliğine yatan ve yetkililere ihbar etmeyen kürt, onların infilak etmesiyle hayatlarını kaybeden ve söz konusu duvar yazılarını yazan asker ve polis ise türk.

  tonlarca döşediği mayını şehrin ortasında 6 metre yarıçapında çukur açan kürt, bu mayınları büyük bir titizlikle temizleyen ve bunlardan bölge halkını korumaya çalışan ise türk.

  işte şimdi bu türk kürt kardeştir sloganının ne kadar gerçekçi olduğu hakkında sağlıklı bir şekilde kafa yorabiliriz. sen daha el kadar bebelerine terörist kıyafetleri giydirip nevruzlarda orda burda alanlara götürüp resmini çekip facebook'ta koyuyorsun. senin yavrun büyünce beni öldürüyor ben senle nasıl kardeş olayım? türk olsun kürt olsun fark etmez arkadaşlarınızı ve kardeşlerinizi iyi seçin.

  edit: karakterim gereği reelde olsun sanalda olsun hayatımın hiç bir yerinde teröristlerle muhatap olmam. sanalda 'oha çüş' diyebileceğim facebook okuyucu yorumlar, tweet veyahut entry'lerle karşılaştığımda ise hiç vakit kaybetmeden caps'ini alıp linkiyle birlikte sanaldevriye@egm.gov.tr'ye e-posta atarak bildiriyorum. ama nedense bu hadsiz için (bkz: #115343) burada bu entry'yi girmiş bulunmaktayım. ben buraya eğlenmeye, okumaya, bir şeyler öğrenmeye ve mümkünse yeni yeni arkadaşlıklar edinmek için geldim böyle sanal teröristlerle işim olamaz. ama oldu bir kere ve muhattap olduk. bu entry'm sanal teöristlerle ilk ve son kez topa girmem olarak tarihe not düşülsün. bütün youser'lardan özür diliyorum.
 8. kutuplaşmanın her yere sıçradığını düşünürsek sadece lafta kalan bir söylem.

  önce insan olmayı öğrendiğimiz zaman bazı şeyleri idrak edebiliriz o da belki.

  son olarak teröristi savunmaya kalkacak birileri çıkmaz umarım!!
 9. güvenlik güçlerinin "bölge halkını korumak" gibi bir görev edindiğini de öğrendik çok şükür. her biri küçük birer devlet olan youreads yazarları burda kafasına göre terörist ilan edip onu bir de "bölge halkını korumaya çalışan" güvenlik birimlerine şikayet ediyor. bilineceği gibi o pek güvenilir güçler kişinin nickinden kim olduğunu çıkarır ancak bizim burda zaten açıkça ifade edilen "türkün gücünü göreceksiniz" ifadesini nick ile beraber gördüğümüzde kişi nasıl afişe edilmiş oluyor anlamadım, kaldı ki yazarlar bir kişinin nickinden başka bişeyi bilemez zaten, daha da kaldı ki bu ifade özel bir ifade bile değil, açık ırkçı bir tavırdır. egm'ye şikayet etmek burda afişe etmekten onlarca kat daha yanlış bir şeydir. normal koşullarda suç teşkil edecek olan örgüt sempatizanlığı değil (kaldı bahsi geçen kişinin bahsi geçen entry'de böyle bir ifadesi yoktur) ırkçılık ve nefret suçudur.

  gelişmiş demokrasilerde ırkçılık yasayla yasaklanır, bu tür faaliyetler içindeki güvenlik görevlileriyse görevden uzaklaştırılır.

  "bodrumda közlenmiş patates gibi yakılan teröristler" ifadesi ise tam bir fecaat, merak eden şuraya baksın orda kimler yakılmış. bodrumdaki çocuklar için hüngür hüngür ağladığı iddia edilen düşük profilli başbakan da bunun kanıtıdır.

  savaş hukuku ve savaş paradigmasının ne olduğundan önce fransız ihtilalinden beri anayasaya girmiş, 61 darbesinin bile dayanak olarak aldığı "direnme hakkı" nedir önce bunun öğrenilmesi gerekir. bölge güvenlik güçleri, 90lardan kalma tekrar işe alınmış, cezasızlık sözü verilen, kamu adına silah kullanma yetkisi verilmiş özel harekatçıları yaptıkları katliamlardan kimse yargılanmaktan kurtaramayacak, bunu da bildiklerinden 5 yıldızlı otellerde tatil sözlerine ve açık çeklere rağmen teker teker istifa ediyorlar. yaptıkları devlete değil örgüte yarıyor, karar vericiler de bunu adları gibi biliyorlar.

  halkların paylaşamayacağı hiçbir şey yok, ne yeni gladio, ne onların psikopat tetikçileri, ne de onların savaş isteğine çanak tutan tak gibi örgütler bu kardeşliği bozacak. ama bu son 11 aydaki kürtlerde yarattıkları kopuş geri dönülemez seviyede açık bir sosyolojik gerçekliktir. pkk'nin döşediği mayınlar devletin anayasadan aldığı gücü hiçe sayarak yani adeta "devlet yok" diyerek yapılanların gerekçesi olamaz. keskin nişancı kurşunuyla öldüğü adli tıp tarafından da kanıtlanan onlarca çocuk var, ilki açığa alınıp yargılansaydı diğerleri olmayacaktı bu konu bu kadar basit.

  biz bu ülkenin vatandaşı olarak ancak ve ancak kendi devletimizden beklentimizi dile getirebiliriz, benim de sorumlu olduğum anayasa bir ortak sözleşmedir ve buna uyulmadığı zaman sesimi çıkardığımda terörist olacaksam anayasanın varlığı ve o polisin elindeki silah meşruiyetini yitirir. barış istemenin terörizm sayıldığı zamanlardan geçiyoruz, iktidar mevcudiyeti için savaş istiyor, bunun için de nefreti körüklüyor, biz de burda ona çanak tutuyoruz. bunu da egm'ye at sevgili ajan, faşizm korkularla büyür. edit:imla