• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
türkler ve tatarlar arasında - johannes schiltberger
1396 niğbolu muharebesi'nde osmanlı kuvvetlerine esir düşen bir alman, gençliği; okur-yazarlığı ve uysallığından ötürü affedilerek yıldırım bayezid'in himayesine alınır. bu genç, altı yıl içinde tüm osmanlı hanedanının yaşamını, balkanlar'daki ve anadolu'daki halkların durumu, güzel istanbul'u detaylı biçimde anlatır. 1402 ankara muharebesi'nde timur komutasındaki tatarlara esir düşer, tatarlar ve doğu halkları hakkında da yaşadıklarını kaleme döker. 1427 yılında ölen schiltberger, ardında 'als sklave im osmanischen reich und bei den tataren: 1394-1427' adlı eseri bıraktı. dilimize 'türkler ve tatarlar arasında' diye çevrildi.
 1. birçok tarihçinin faydalandığı detaylı bir anı kitabı. maceralı bir hayat yaşayan schiltberger'in kaleme döktüğü yazılar sayesinde istanbul'un isim kökeni, o devirde yaşayanların nasıl giyinip kuşandığını, bölge halklarının durumu başarıyla analiz edebiliyoruz.
 2. içinde bir çok hata bulunan kitap. muhtemelen yıl kavramı şimdiki gibi çok belirgin değildi o zamanlar. bavyeralı birinin yıldırım bayezit'e esir düşmesi ve oradan timur, tatarlar... derken 23 sene esirliğini anlatır. lakin sıcağı sıcağına yazılmadığı için yazarın anlattığı bazı yerlerde çok ciddi hatalar vardır.

  takvim de hciri takvim, ay takvimi kullanıldığı için yıl hataları da çok ciddidir. onun dışında timur'un ne kadar zalim bir hükümdar olduğu da detaylı anlatılır. sırf 6000 adamını kalenin birinde öldürüyorlar diye kaleye girip küçücük çocukları atla çiğneten, insanlar çiğnemeyince bizzat kendi çiğneyen bir adam kundaktaki bebekleri gözünü kırpmadan öldüren biri.

  çok ilginç bilgiler barındırıyor içinde. yazım dili sade. bir solukta 3 saatte okunur rahatça .