1. ankara'nın en eski semtidir. altındağ ilçesine bağlıdır. 19 mayıs stadyumu, ankara palas, ilk meclis, anadolu medeniyetleri müzesi, ankara kalesi, julyanus sütunu, sulu han, roma hamamı, resim heykel müzesi ve bir çok tarihi eser bu semttedir. ayrıca kültür bakanlığı, opera sahnesi, oda tiyatrosu ve küçük tiyatro, devlet tiyatroları genel müdürlüğü, hacı bayram cami, kar yağdı sultan türbesi, gül baba türbesi, eski ve meşhur şengül hamami da bu semttedir.

    çantacilar çarşısı, hal, çıkrıkçılar yokuşu ve sağlı sollu kuyumcularin olduğu caddesi, bakırcıların olduğu sokakları gun boyu kalabaliktir. ankara'nın ünlü antikacilari da bu semttedir ulus gibi bir yerde yesil plakalı elçilik otomobilleri genelde antikacilarin önünde görebilirsiniz.

    ulustan eski ssk hastanesine giden caddede kemerinde anahtalik asılı amcalarin konsomatrislerle karşılıklı ankara havası oynadığı pavyonlar(evet malesef tarihi roma hamamı kalıntılarının olduğu caddededir) ve en çok 3 yıldızlı otellerle doludur. (sanirim iki tane de 4 yıldızlı otel var.)

    ankara'nın her semtinden buraya toplu taşıma aracı vardır. her ne kadar ankara'nın pavyonlarini, suç oranı en yüksek gelir ve egitim seviyesi en düşük mahallelerini içinde barindirsa da bin yil önce roma imparatorunun da geçtiği, mustafa kemal atatürk'ün cumhuriyeti ilan ettiği bu eski zitliklarla dolu ankara semtini mutlaka yürüyerek bir gezin derim.