• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.60)
Yazar Ayşe Kulin
umut - ayşe kulin
osmanlı'nın gözdesi bosna bir imza ile elden çıkarken, kulin ailesi bosna'dan istanbul'a göç ediyor, çöken imparatorluğun son maliye nazırı ahmet reşat sürgüne gidiyordu.
sabahat ile aram'ın aşkı ise tehcir olaylarının acısına yenik düşmeyecekti.
yeni bir cumhuriyet, yeni bir şehir ve yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu sitare, muhittin ve herkes için...
savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından umut geliyor. umut "hayat akan bir sudur"'da kulin, veda ile başladığı osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. akıp gitmekte olan günlük hayat derinden değişmekte, bu değişim aşklara, dostluklara, aile ilişkilerine, her şeye yansımaktadır.
ayşe kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.
  1. veda 'nin devami olan bu kitapta, kulin ailesinin cumhuriyet'in ilk yillarinda ki yasamini izliyoruz.
    bu kadar yogun bir dönemde, politik olaylari bir ailenin çesitli fertlerinin bakis açisi ile görmek daha etkileyici. yavas yavas cumhuriyet'e adaptasyon dönemini izliyoruz bu kitapta.
  2. veda'dan sonra serinin ikinci kitabı. tabii bu romanın da devamı var çünkü olaylar birkaç kuşağı alarak anlatılmış. bu romandaysa cumhuriyet'in kuruluşunun ilk yıllarını anlatıyor. ayrıca gözlemlediğim kadarıyla kitapta sabahat ve aram'ın aşkı, yaşadıkları zorluklar ben de dahil birçok kişinin ilgisini çekmiş.