• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
umut ışığım - matthew quick
pat peoples ile tanışın. pat'in iyimserliğe dair bir teorisi var: hayatının, yapımcılığını tanrının üstlendiği bir film olduğuna inanıyor. ve mutlu sona ulaşması için tanrı ona fiziksel olarak formda olmasını, duygusal açıdansa kitap okumasını emrediyor; bunun karşılığında ayrıldığı karısı nikki'nin ona geri dönmesini sağlayacak. (pat'in uzun yıllar bir akıl hastanesinde yattığını söylersek umarız şaşırmazsınız.)
umut işığım, bir adamın hafızasını yeniden kazanmaya çalışırken karısının ihanetiyle yüzleşmek zorunda kalmasına dair gürültücü ve keskin hikâyesini anlatıyor. matthew quick bizi pat'in zihninde dolaştırıyor, hünerli kalemiyle bize onun sevimli olduğu kadar çarpık bakış açısıyla bambaşka bir dünya gösteriyor. bu dokunaklı ve eğlenceli roman, depresyon ve aşka çok farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.
'o yüzden elimden gelenin en iyisin yapıyorum ve etrafımızı saran aynalarda göz ucuyla dansımızdan parçalar yakaladığımda gerçekten kusursuz dans ediyoruz! diye düşünüyorum. bitirdiğimizde çok heyecanlanıyorum, çünkü kazanacağımızdan adım gibi eminim; kendimizi bu kadar adayıp hayatımızdaki bir sürü şeyden feragat ettikten sonra kazanmamamız mümkün değil. bu kısa film, kesinlikle mutlu sonla bitecek!'
 1. pat'in yüreği karşısında diğer insanlar o kadar da acımasız ki gerçek hayatta. keşke herkes pat kadar iyi biri olabilse.
  kendimden çok şey gördüğüm, kendimi izlediğim bir eser olmuştu okuduğum sıralar. düşünüyorum da, hayatım hiç değişmedi sanırım, hep aynıymışım.

  bir de aynı isimle filmi vardır, izlenmelidir zannımca.

  edit: imla.