• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
uyandırılmış toprak - şolohov
çağdaş rus edebiyatının belki de en büyük adı olan mihail şolohov'un yapıtlarının kökeninde, rus sanat dünyasını simgeleyen ve tolstoy ve dostoyevski gibi yazarların yapıtlarıyla ölmezleşen 19. yüzyıl rus edebiyatının gerçekçi geleneği yatar.
gene de iki dönemin baş yapıtları arasında belirgin farklar vardır. şolohov'un "don" öykülerinden buram buram yükselen insan sıcağı, mizah, iyimserlik ve güvenç de bu farklılığa parmak basan öğelerdir.
büyük çapı ve geniş soluğuna karşın okurla kurduğu yakın ilişkiyi hiç yitirmeyen bir başyapıt sunuyoruz. (kapak arkası)
  1. 1932 senesinde, daha devrim yeni yeni oturmaya başlamışken, orta sınıf köylülerin ve kulakların eksiksiz ve gerçekçi bir tahlilini yapmıştır. ve ne kadar azılı bir sosyalist olursanız olun, değişimin etkilerini hissetiğinizde, ki kitap bunu size hissettiriyor, az da olsa bir sıkıntı duyuyorsunuz. ayrıca halkın kolektif zekasının ne kadar düşük olduğunu yüzüne yüzüne çarpar insanın. konrad maydannikov isimli orta sınıfa mensup köylü özellikle dikkatimi çekti, belki kendime en yakın gördüğüm karakter olduğu içindir. bu karakter üzerinden tembelliğin sosyalizm'e ne denli zarar vereceğini ayan beyan göstermiş yazar.
  2. yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir betimle vardı ; " alacakaranlıkda donmuş tarlaların üzerine düşen çiğ gibi sessizdi kapı çalışı." düşündüm de yanlış hatırlıyorum galiba,böyle bir betimleme mi olur lan.

    tanım: betimlemelerin olay örgülerini güçlendirdiğini düşündüğüm bir abimiz. "ve durgun akardı don" gibi harika bir kitabı daha vardır. hatta bi kaç kitabı daha var..