1. wasabi.

  japon turbu olarak bilinen bitkinin kök bölgesinden elde edilen çeşnidir. sanıyorum en acı soslar listesinde şampiyonluğa uğruyor.

  acı deyince insan biber gibi bir şey bekliyor... ama biber gibi dili yakmıyor da kavuruyor, ama bundan daha büyük etkisi boğaz ve buruna. tüm ağız boşluğunun buharla yanıp kavrulduğunu hissedebiliyorsunuz. bildiğimiz acıdan çok metalik gibi sunni gibi bir tat. doğal bir şey değil.

  rengi antep fıstığı yeşilinde. bu yüzden çok çok tatlı görünüyor. hayatımda yaşadığım en büyük hayal kırıklığı bu yüzden.

  kaldığımız oteldeki akşam yemeği bir akşam uzakdoğu temalı olunca sushi yiyelim dedik. (normalde nerde yiyecektim sushiyi başka...) atladık adeta. bir şey de bilmiyoruz, nasıl yenir ne vardır ve dahası nedir bu sushi?? en boncuk boncuk gözükenleri en afyonun kaymaklı lokumu tipinde olanları seçtik. sıra soslara geldi. değişik değişik isimler anlamıyoruz da.. vasabiyi duymuşum artık filmden mi nerden. rengi de çok hoş.. "aaa vasabi" dedim. arkadaşım "oooo vasabi" diye destek verdi reçel kasesini doldurduk.

  ilk sushi parçasını ağzıma attıktan sonra ekmeği bastım önce (ben balık bile yemezdim doğru düzgün) sonra vasabiden bir kaşık aldım attım ağzıma. ben ne bileyim....

  dilime değdiği anda ağzım yüzüm uyuştu. burnum ve gözlerim akmaya başladı ve gözlerimden aşağısını hissetmemeye başladım. acı değil. acı dediğin biberdir-isottur. acı olduğunu düşünmedim; içindeki bir maddeye ağır alerjim olduğu geldi ilk anda aklıma.
  masada içilebilcek ne varsa içtim. kaç dilim ekmek yedim bilmiyorum. geçmedi.. yemeğin kalanını zaten yiyemedim ( afyon lokumu gibi sushiler ziyan oldu) ama ertesi sabaha kadar dilim uyuşuk gezdim ve konuşmam bile peltekti.
  arkadaşlar arasında hala dalga konusuyumdur.

  yeni bir tat tatmadan önce temkinli olmakta fayda var. ve sonuçta sineztezik değilmişim ondan emin oldum; rengini görüp tatlı olarak algıladığım şey dünyanın en acısıymış meğer.

  ben cahildim vasabinin rengine kandım.
 2. suşi yemeye ilk gittiğimde vasabiyi görünce (o kadar sevimliydi ki hakikaten) avakado sosu sanmıştım (avakadoyuda çok severim) büyükçe bir parça ağzıma attım. sonrası mı.. tuvalete koştum agshddg 3 gün tadı ağzımdan çıkmamıştı hayatımda yediğim en tarifsiz tat, hakikaten çok kötü ama yine de çatalın ucuyla minnak nokta kadar deneyin derim.
 3. hayatında yediğin en kötü şey ne diye sorduklarında verdiğim iğrenç ötesi tada sahip japon çeşnisi.