1. "insanlık öldü" cümlesini ne kadar çok kullanırız değil mi? vay azizim insanlık öldü, insanlık mı bu, gibi cümleleri sıralar gideriz. evet insanın az olduğu, insanımsının çok olduğu bir dünyada yaşıyoruz. savaşlar, cinayetler, tecavüzler. ülkemizin son durumuna girmeyeceğim. ben ülkemin kozmopolit şehri istanbul denen gayya kuyusunda yaşanan bir olayı dile getireceğim.

  19 temmuz 2016 tarihinde fatih çapa hastanesi durağının arkasına bir köpek bırakıldı. arka ayakları bağlanmış şekilde. köpekcik dört gün tecavüze uğramış. yaralı bitap şekilde oraya atılmış. şimdi fatih yedikule hayvan barınağında. fatih belediyesi ve barınak olmak üzere bilgi almaya çalıştım barınaktan aldığım cevap "suçluyu bulursak yasal işlem başlatacağız" suçluyu bulunca zaten devlet yasal işlem başlatıyor.

  ben bulunduğu yerin ve civarın mobese kayıtları için savcılığa bireysel olarak dilekçe verdim. dernekler falan hak getire herkes "armut piş ağzıma düş" havasında. şimdi kimse çıkıp duyar kasmak demesin. onların tabiriyle kasılacak her duyarı kasalım. barınak için iletişim bilgilerini verebilirim. köpeğin resmini buraya koymadım. içim elvermedi. isteyene özelden mesaj yolu ile iletirim.

  şimdi arkadaşlar. bu köpeğe tecavüz edenlerin eşleri, kız arkadaşları ve tüm toplum bu pislikleri bilmek zorundalar. evet ülkemizde çocuk tecavüzleri var. pedofili ya da zoofili demiyorum sapıklık diyorum. sapık insanlar yaşamasın bu kadar da caniyim bu konuda. sahipli hayvanların hakkını sahipleri arıyor. ya sahipsizler? ben hukuki olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. gelişmeleri edit girerim. ama sizlerde lütfen en azından barınağı arayın ya da belediyeyi arayın. insanların sesinin çıktığını anlasınlar.
 2. descartes'ın bir sözü müydü tam hatırlayamıyorum ama (bir eski yunan filozofu olduğuna eminim) vakti zamanında şöyle söylenmiş bir söz vardı. "maalesef gelecek nesilden pek ümitli değilim". adam elbette direkt kendi torunlarından bahsetmiyor. uzun vadeli bir şekilde insanlıktan bahsediyor. ama söylediği yılları düşünün. o zamandan bu zamana insanların ne kadar değiştiğini ya da değilebileceğini. kimine göre çok değiştik, çok bozulduk. ama bence hala insanlık aynı. iyinin de kötünün de en uç noktasını yaşatan insanlar o zaman da vardı şimdi de var. en büyük fedakarlıkları yapan insanlar da kanla beslenen insanlar o zaman da olduğu gibi şimdi de var. binlerce yıldır insanlığı öldürüp öldürüp diriltiyoruz. değişen hiçbir şey olmuyor. insanlık öldüğüyle kalıyor.
  jimi
 3. "insanlık var olduğundan beri ölüdür. ve sorumlusu yine insanın kendisidir." diyerek reddettiğim önerme.
 4. insalık öldü!

  nihayet insanlık da öldü. haber aldığımıza göre , uzun zamandır amansız bir hastalıkla pençeleşen insanlık , dün hayata gözlerini yummuştur. bazı arkadaşlarımız önce bu habere inanmak istememişler ve uzun süre , ‘ yahu insanlık öldü mü?’ diye mırıldanmaktan kendilerini alamamışlardır. bu nedenle gazetelerinde , ‘ insanlık öldü mü? ‘ ya da ‘insanlık ölür mü?’ biçiminde büyük başlıklar yayımlamakla yetinmişlerdir. fakat acı haber kısa zamanda yayılmış ve gazetelere telefonlar telgraflar yağmıştır , herkes , insanlığın son durumunu öğrenmek istemiştir. bazıları bu haberi bir kelime oyunu sanmışlarsa da , yapılan araştırmalar bu acı gerçeğin doğru olduğunu göstermiştir. evet , insanlık artık aramızda yok. insanlıktan uzun süredir ümidini kesenler , ya da hayatlarında insanlığın hiç farkında olmayanlar bu haberi yadırgamamışlardır. fakat , insanlık aleminin bu büyük kaybı , bir çok yürekte derin yaralar açmış ve onları ürkütücü bir karanlığa sürüklemiştir ; o kadar ki , bazıları artık insanlık olmadığına göre bir alemden de söz edilemeyeceğini ileri sürmeğe başlamışlardır. bize göre , böyle geniş yorumlarda bulunmak için vakit henüz erkendir. insanlık artık aramızda dolaşmasa bile , hatırası gönüllerde her zaman yaşayacak ve çocuklarımız bizden , bir zamanlar insanlığın olduğunu , bizim gibi nefes alıp ıstırap çektiğini öğreneceklerdir. insanlığın güzel ve çekingen yüzünü bende görür gibi oluyorum. zavallı insanlık kendini belli etmeden sokaklarda dolaşır ve insanlık için bir şeyler yapmağa çalışanları sevgiyle izlerdi. bugün için insanlık ölmüşse de , onun ilkeleri akıllara durgunluk verecek bir canlılıkla aramızda yaşamağa devam edecektir. insanlıktan paylarını alamayanlar için o zaten bir ölüydü ; onun bu kadar uzun zaman yaşamasına şaşılıyordu. yıllar önce küçük bir kasaba da dünyaya gelen insanlık , dünya savaşlarından birinde , çok rutubetli bir siperde göğsünü üşütmüş ve aylarca hasta yatmıştı. bu olaydan sonra , hastalığın izlerini bütün ömrünce ciğerlerinde taşıyan insanlık , önce ki gece sabaha karşı nefes alamaz olmuş ve gösterilen bütün çabalara rağmen gün ağarırken doktorlar , insanlıktan ümitlerini kesmek zorunda kalmışlardır. doğru dürüst bir tahsil görmeyen ve kendi kendini yetiştiren insanlık hiç evlenmemişti. küçük yaşta öksüz kalan insanlığa doğru dürüstte bir miras kalmamıştı ; bu yüzden sıkıntılarla geçen hayatı boyunca insanlık , başkalarının yardımıyla geçinmeye çalışmıştı. insanlığın ölümüyle ülkemiz , boşluğu doldurulması mümkün olmayan bir değerini kaybetmiştir. gazetemiz , insanlığın yakınlarına başsağlığı ve sonsuz sabırlar diler. not : merhumun cenazesi , önce , uzun yıllar yaşamış olduğu hürriyet caddesinden geçirilecek ve ölümüne kadar içinde barındığı ümit apartmanı bodrum katında yapılacak kısa ve sade bir törenden sonra toprağa verilecektir.

  oğuz atay- tehlikeli oyunlar.
 5. bu başlık altında yazdığım olayın hukuki sürecini başlattık. kişisel olarak sınırlarımı zorladım. şikayetim üst yazılarla ilgili kurumlara ulaştı. bir adımımız kaldı. ilgili belediyeye "vatandaşın haber alma hakkı" durumunu kullanarak birer mail atmamız lazım. kamera kayıtları silinmeden belediyenin kayıtları istemesini yazalım. mail adresini dufdufdan, benmorseverimden ve benden alabilirisniz.
  (bkz: #142783)
  son durum budur
 6. orospu çocukları derdim ama küfür yasak. o yüzden sizin insanlığınıza sokayım diyorum.
 7. son durum budur artık yavaş yavaş sona geliniyor. insan dışı mahluklara ulaşılacak.
 8. insanlık var mıydı ki, ölsün.