• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar yahuda
yahuda incili
"2006'da tekrar ulaşılan 220-340 yılları arasında yazılmış[1] yahuda'nın bakış açısıyla[2] isa'nın başından geçenleri anlatmaktadır.

national geographic society tarafından uzun süren bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan yahuda'nın müjdesi kitabından sadece belli bir bölümü hala okunabilir durumdadır.[3] birçok sayfası kaybolmuş, yok olmuş ve halen tarihi eser kaçakçıları tarafından yüksek fiyatlarda satıldığı tahmin edilmektedir. kitabın büyük bir çoğunluğunun ortaya çıkmasıyla da sayfaların fiyatlarının şu an astronomik rakamlarda olması tahminidir. gnostik gruplar tarafından tek sayfasına bir milyon dolar verileceği gri-market'lerde duyurulmuş (nisan başları 2006), ama bu bilgi gruplar tarafından bir süre sonra yalanlanmıştır (13 nisan 2006).

satılmasında sorun çıkınca bir bankanın emanet kasasına kapatılan eski papirüs kâğıtları zamanla yokolmaya yüz tutmuş, şu an da büyük bir çoğunluğu silinmiştir. orijinalinde 62 sayfa olduğu sanılan eserin 1999 yılında sadece 26 sayfası ve bu sayfaların sadece belli bir kısmı kalmıştır.[4] "
  1. muhterem yahuda efendinin kendisinin sanıldığı gibi biri olmadığını, isa ile birlikte bizzat dinin yayılması için bu çarmıh işine girdiklerini anlattığı incili. kazancakis herhalde bu farklı bakış açısından yola çıkarak "günaha son çağrı"yı yazmıştır, scorcese'de filme çekmiştir iki büyük sanat eseri böylece ortaya çıkmıştır.