• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar mark hodder
yaylı bacak jack - mark hodder
"ekim sonu, yılın büyük okuma sezonu başlar. şu andan noel'e kadar akşamlar uzar, çimler ve bahçe uzun bir kış uykusuna yatar ve serin havalar, kır yürüyüşlerine ve semt gezintilerine ve ardından da iç ısıtan içeceklere davetiye çıkarır. bu, pazen gömlek ve yün battaniye havasıdır. bu, hayalet hikayelerinin, yavaş yavaş okunan tarihi romanların ve maceracı cesurların heyecanlı öykülerinin zamanıdır." ve mevsim hafif bir kışa sarmaya başlar -ileride sertleşecek olan kışa. o karanlık, sıcak, uzun gecelerde zihninizde sıcak, keyfli, masalsı, arkakik bir tat bırakacak olan "yaylı bacak jack" tüm bu koşulları düzgünce harmanlıyor.
  1. darwin, galton, nightingale, oscar wilde gibi pek çok tarihi figürü farklı bir gerçeklik içinde gördüğümüz, teknologlar, liberyentinler ve öjenistlerin 1862 yılı ingilteresin'nde bildiğimiz tarihten farklı bir gerçeklik oluşturdukları, yaşanan olaylarla edebiyat dünyasının bohem yaşamından, baca temizleyici çocukların semtlerine savrulduğumuz, alt metninde bilimsel çalışmalarda etik gibi pek çok tartışmanın olduğu çok katmanlı bir siberpunk polisiyesi.

    bence türünün en iyi örneklerinden bir tanesi. bilim kurgu'dan çok haz etmeyen kişilerin bile zevk alacağına inandığım, pek çok edebiyat ve bilim insanına atıflarda bulunan, sürükleyici, keyifli ve zekice kurgulanmış bir roman.