• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
yaz geçer - murathan mungan
aşkin bir yolu vardir
her yaşta başka türlü geçilen
aşkin bir yolu vardir
her yaşta biraz gecikilen
 1. kitabın kapaklarını açar açmaz sizi karşılayan şiirin etkileyicilik dozu haddinden fazladır.biraz uzuncadır o sebepten sizin açıp okumanız daha iyi olacaktır.
  şiirin adı: yalnız bir opera.
 2. çok fazla şiir kitabı okumuş biri değilim ama bu kitabın ilk şiiri olan yalnız bir opera bir romana bedeldir gözümde. bir kere muazzam bir dörtlük ile açılıyor bu şiir ve aynı zamanda da kitap;

  ölu bir yılan gibi yatıyordu aramızda
  yorgun, kirli ve umutsuz geçmişim
  oysa bilmediğin bir şey vardi sevgilim
  ben sende bütün aşklarımı temize çektim

  ''ben sende bütün aşklarımı temize çektim'' bu nasıl güzel bir mısradır yahu :) çok bilinen bir mısra aslında ama şiirin bütününün okuyunca asıl kıymeti anlaşılıyor bir bakıma. kitap yarım saat içinde okuyup bitirilebilecek bir şey ama elbette kitabı gerçekten anlamak, hissetmek istiyorsanız birkaç kez okumak gerek. ben daha önce okumuştum bu kitabı, geçen tekrar elime alıp bir bakayım derken, ilk şiir olan yalnız bir opera' nın büyüsüne kapılıp tekrar okumuş oldum. açıkçası bana göre diğer şiirlerin hepsi yalnız bir opera' nın gerisinde, yine de şu mısra bile tek başına 3 yıldızı hak ediyor: ''ben sende bütün aşklarımı temize çektim'' kaldı ki ben aşka inanmayan biriyimdir, ona rağmen bu kadar etkiledi işte. zaten neredeyse kitaptaki tüm şiirlerin her bir bolümünün son mısrası, kitaptaki en güzel mısralardı bana göre. sanki murathan mungan son mısraya kadar sizi hazırlayıp son mısrada altın vuruşu yapmış, üstelik bunu defalarca yapmış.
 3. yaz geçer, iyi gelir sözcükler..
  mungan'ın en muhteşem şiiri olan yalnız bir opera'yı içinde barındıran kitap.
 4. sen gittin
  buluştuğumuz körfezler şimdi başka denizlerin çekiminde
  sen gittin
  ama doksan dokuz adın kaldı kalbimde

  ne kadar gitsen de uzağa
  vücudumda dolaşıyor zincirin
  kurduğun bütün tuzakları
  tapınak bildim

  tenim çöl tenim çöl tenim çöl

  bedenimi lincine bırakıp
  çekip giderim
  çekip giderim
  giderim
  tenim çöl