1. her youser'ın üstlenmesi gereken bir görevdir.
  bir youreads neden daha popüler olmasın? bunu hesaplayacaksınız. bunu yapabilmek için her youser'ıma da bir görev düşüyor değerli arkadaşlarım. hayatında hiç youreads'e girmemiş,
  1) ilkokuldaki 5 arkadaşınızı bulacaksınız
  2) ortaöğretimdeki 5 arkadaşınızı bulacaksınız
  3) lisedeki 5 arkadaşınızı bulacaksınız
  4) askerlik yaptığınız 5 arkadaşınızı bulacaksınız
  5) sokaktan da 4 arkadaşınızı bulacaksınız.
  hepsini toplarsanız 24.
  türkiye'nin nüfusu yaklaşık 78 milyon. 78 milyonu 24'e bölüp, şu anki aktif youser sayısı ile çarpar iseniz ortaya çıkan rakam türkiye'deki potansiyel youser'ların oranını vermektedir. bu inandırıcı olmayan bir hesap mıdır?

  edit1: türk dil kurumu türkçe sözlük'te;
  popüler:halkın arasında yaşayan motiflere, ögelere yer veren, onlardan yararlanan, halkın zevkine uygun, halk tarafından tutulan.

  edit2: kültür ve sanatla ilgilenmek halktan kopmak, kendini diğer insanlardan üst düzey görmek değildir. farkındalığı olan ve kültür sanattan anladığını düşünen insanların, diğerlerini de bu yola teşvik etmesi gerekmektedir. şahsi fikrime göre burada yazılan yazıların önemli amaçlarından birisi ise insanların ufkunu açmak, farkındalığı olmadığı konularda farkındalıklarını arttırmaktır. kendimiz okuyup kendimiz yazacaksak buraya yazmanın, kişisel günlüğe yazmaktan pek farkı yoktur.
 2. populerlik artinca kalite de artmis olmayacagindan (hatta aksine azalacagindan) katilmadigim onerme.
 3. askerlik arkadası istenerek "burada kadın yok" alt mesajı verilmiş istek mesajıdır.

  siz sadece kültür sanattan anlayan arkadaşlarınıza bak ben böyle bir site buldum deyin kalmak isterse yazar tahminimce
 4. populerlik demek çöp olmaya giden yoldaki ilk adim demek. bunun yerine seviyeli insanlarin burayi kesfetmesini saglamak gerek.
 5. salonda ayıcıklı pijamalarımı çekmiş, koltuğuma kurulmuş şekilde sözlükteki kanalları karıştırırken, içime bir ürperti düştü. sanki biri beni izliyordu. tüylerime baktım diken diken olmuştu, evet evet birisi beni izliyordu. salonun kapısına baktığımda sinirli bir yüz gördüm. direk gözlerime durmaksızın sinirli bakışlar atan bir çift göz gördüm. sonra yüzünü incelediğimde karım olduğunu görünce derin bir oh çektim. hemen sonrasında bir titreme geldi, sanırım altımı ıslatıyordum. o esnada karım yavaş adımlarla bana doğru yürürken gözüm duvardaki saate ilişti. ya ben kafayı yemiştim ya saat ileriydi ya da gerçekten ben 3 saattir kesintisiz sözlüğü karıştırıyordum. sonra yanıma geldi ve bana tek bir şey sordu. tek bir şey. başkası var mı? o anda galiba bayıldım tam hatırlamıyorum. uyandığımda karım telefonumu karıştırıyordu. nasıl açtığını bilmiyorum telefonum sadece sağ ayak serçe parmağımın iziyle açılıyor. sonra önüme baktım bir çadır. özür dilerim bu farklı bir konu galiba. biraz kafamı yatırıp çadırın arkasına baktığımda sağ ayağımda ki çorabın çıktığını fark ettim. sonrasında sürünerek kaçmaya çalışırken arkamdan bir ses, tek bir ses, hayatımda duyduğum en güzel laf. hayatııım? dönüp baktığımda yanıma geldiğini gördüm yeniden içimi bir korku kapladı. sonrasında karım beni rahatlattı. hayır ya saçmalıyosun. o anlamda değil. hayır diyorum bak dinle. bana telefonu gösterip sen ne güzel şeylerle ilgileniyosun dedi. sözlük, teşekkür ederim sözlük. karımın çok kültürlü bir insan olduğunu her yerde söylerim. baktım kendine hemen bir hesap açıp sözlüğü karıştırmaya başlamış bile.

  buraya kadar okuduysan teşekkür ederim ama uzun lafın kısası. tamam çok uzun lafın kısası, bu güzelim kültür yuvasına biz herkesi çağırırsak ne olur. düşünemiyorum bile. siz sadece bekleyin. gerçek "youser" olabilecek nitelikli insanlar teker teker buraya gelicek. ve gün geçtikçe burası daha fazla kültürel bir sözlük olucak. karım siteye girer girmez öneri kitap, film kısmını görmesiyle bile buranın ne kadar güzel bir yer olduğunu anlayıp hemen üye olmuş. şuanda youser olma yolunda. benden daha bilgi dolu girdi yazıyor, ama olsun.

  sadece bekleyin, burası bizim için bir cennet olma yolunda. kokuları burnuma şuan bile gelebiliyor. anne napıyosun? ayağının altını niye yüzüme dayadın be güzel annem.
 6. herkes ilk okuldan 5, ortaokuldan 5, liseden 5, lisanstan 5, sokaktan 5, konu komşu akrabadan da 4 kişi bulsa kaç etti 29. topla 2 ile 9 u 11. onu da 29 a ekle 40 yapar. bilmem anlatabildim mi?
 7. siteyi kuran kişinin işidir. ayrıca yorumlarla alakalı şikayetler dikkate alınmıyor gibi. ekşiye dönerse burası, sonuç belli. kurallar uygulanırsa popülerlik artar.
  psk34
 8. diğer sözlüklerde youreads hakkında olumlu tanım girilerek ve gazetelerle röportaj yapılalarak arttırılabilecek olan durumdur.bir başka yol ise çok fazla tanım girerek her ay interaktif sözlükler sıralamasında ilk 5 e oynamaktır. diğer mecralarda açılan en iyi sözlük anketlerinde de youreads a oy verilebilir.
  mesela bunun gibi
  http://forum.donanimhaber.com/m_110433820/mpage_2/tm.htm

  youreads ın sadece 8 oy alması üzücü sanırım buradaki yazarla arasında donanımhaber ölücüsü çok az.
 9. kanzuk a parası neyse verilip, eksi sözlükte yeni despotik durumlar yaratması istenebilir. fredoommmmm diye hoykurerek entryler ile beraber yeni youser akını başlar. popülerliğini buna borçlu biraz da... daha iyi bir yol düşünemiyorum. zaten pek düşünen bi insan dağılımdır.
 10. iki değerli -gerçekten zihni değerli- arkadaşıma tavsiye ettim burayı...
  biri "çok yavaş burası" diyerek beni üzdü, diğeri "oo tabii bakarım" dedi... ki ikincisi tam bir yürüyen kütüphanedir, bu yüzden en çok o gelsin isterim... hatta admin filan olmalı kendisi...