• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.77)
züğürt ağa - nesli çölgeçen
haraptar adlı köyün haşmetli ağası (şener şen), her gün yeni bir karı isteyen babası abdo'yla yaşadığı yörede egemenliğini sürdürürken her şey tersine gelişir. yanaşmalarının küçük kızıyla gerdeğe giren baba, yaşamını yitirir. köylüler ağanın ürünlerini çalıp satarlar. kuraklık nedeniyle topraklarını da baraj yapmak isteyen politikacılara satarak kendini kente atan ağa, burada da tutunamayacaktır. karısına varıncaya kadar herkesin terk ettiği ağaya sadık kalan yalnızca yanaşmanın kızı kiraz'dır.
  1. maraba her yerde marabadır zorluk çekmez. peki ya aga öyle mi, aga da her yerde agadır kimlik olarak ama marabası olmayana aga denmez. peki aga, aga olmaktan başka ne bilir ki? tek bildiği çiğköfte yapmaktır. filmin finalinde aga kimliği ile özdeş olan çizmenin satılıp çiğköfte işi için sermaye edilmesi kimlik bunalımının sona ermesini ve aganın şehir hayatında yeni bir kimliğe (çiğköfte ustası) kavuşmasını sağlar.

    burdan anladığımız agalar aga olarak doğar, en kötü ihtimalle çiğköfte satar. marabalar da maraba doğar maraba ölür.

    aradaki uyanıklar da kendince parayı bulur aç gezmez, otomobile falan biner. bunlar da maraba doğup, maraba ölürler fakat tek farkla; kendilerine daha büyük bir aga bulmuşlardır.
    abi