1. 26 Kasım – 2 Aralık Ankara, 4 – 7 Aralık Bursa, 9 – 10 Aralık Kastamonu

  Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 21’inci yolculuğuna hazırlanıyor. 26 Kasım – 10 Aralık 2015 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak. Festival, 26 Kasım – 2 Aralık’ta Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’ya konuk olacak ve yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da tamamlayacak. link
 2. festivalde yer alacak olan ve insanı heyecanlandıran filmlerden bazıları:

  türkiye’deki ilk gösterimini festivalde yapacak filmlerden olağanüstü öyküler (extraordinary tales)

  bosnalı kadın yönetmen ines tanovic imzası taşıyan gündelik yaşantımız (our everyday life), film, en iyi yabancı film dalında bosna hersek’in oscar adayı.

  slovak yönetmen ivan ostrochovsky’nin yönettiği koza, vilnius film festivali en iyi film ve cicae sanat sineması ödülü, goeast film festivali en iyi yönetmen ve fipresci ödülü, indie lisboa bağımsız film festivali özel mansiyon ödüllerine sahip. film, en iyi yabancı film dalında slovakya’nın oscar adayı.

  sundance film festivali oyunculuk jüri özel mansiyonu, berlin film festivali c.i.c.a.e ödülü ve panorama izleyici ödüllerini toplayan annemle geçen yaz (second mother), aynı zamanda brezilya’nın oscar adayı.

  cannes film festivali’nde eleştirmenler haftası büyük ödülü’nü ve fipresci ödülü’nü alan, santiago mitre imzalı, arjantin yapımı paulina.

  türkiye’deki ilk gösterimi festivalde gerçekleşecek tikkun (avishai sivan). locarno ve kudüs film festivallerinden ödüller almış. yönetmeni avishai sivan da israil’in lars von trier’i olmaya aday.

  ünlü italyan yönetmen paolo sorrentino’nun oscar ve altın küre ödüllü muhteşem güzellik’ten (2013) sonra çektiği gençlik (youth)

  altın palmiyeli taylandlı yönetmen apichatpong weerasethakul’un imzasını taşıyan saltanatın mezarlığı (cemetery of splendour)
 3. gezici festival ve goethe institut-ankara işbirliğiyle, alman yönetmen ewald andré dupont imzalı 1925 yapımı sessiz film varyete (varieté), canlı müzik eşliğinde festivalin ankara'daki kapanış gecesinde, çankaya çağdaş sanatlar merkezi'nde. bu yıl restore edilen filme, ingiliz müzisyen stephen horne ve alman müzisyen frank bockius performanslarıyla eşlik edecek.

  2 aralık çarşamba 21.30
 4. 21’inci kez yollara düşmeye hazırlanan Gezici Festival’in bu yılki teması ‘Güvencesiz Hayatlar’ olacak. Sürekli ekonomik kriz tehdidi altındaki günümüz toplumlarında iş güvencesi de ortadan kalkmış durumda. Ekonomik istikrarsızlık ve iş güvencesizliği; vasıfsız işçilerden akademisyenlere, göçmenlerden üst düzey yöneticilere, toplumun hemen hemen her kesimini etkiliyor. Gezici Festival de bu yıl, güvencesiz hayat koşullarına odaklanan filmlere özel bir bölüm ayırıyor. Seçkide yer alan filmler, daha iyi bir yaşam umudunun ortadan kalktığı bir dünyada insanlık durumuna odaklanarak, güvencesiz ve istikrarsız koşullar altında toplumsal statülerini yitiren ya da mevcut duruma uyum sağlamaya çalışan bireyleri mercek altına alıyor.

  emek alanında neo-liberal dönüşümün yol açtığı sorunlar belgesel sinemanın da gündeminde. amerikan rüyasına ağıt (requiem for the american dream) bunlardan biri. türkiye'deki ilk gösterimi gezici festivalde olacak filmin yönetmenleri peter d. hutchison, Kelly Nyks ve Jared P. Scott soruna çağımızın en önemli düşünürlerinden noam chomsky rehberliğinde bakıyorlar. dört yıllık bir süreye yayılan röportajlarında chomsky, günümüz dünyasında zenginliğin ve gücün dağılımına odaklanıyor ve bunu yaparken de kendi politik geçmişini ve amerika'yi sorguluyor.

  bir diğer belgesel michael winterbottom'ın yönettiği kralın yeni giysileri (the emperor's new clothes) ise oyuncu russell brand ile ingiltere sokaklarını arşınlıyor. daha önce de şok doktrini belgeseliyle neo-liberal politikaları sorgulamaya girişen winterbottom'a eşlik eden provokatif oyuncu brand, gün geçtikçe artan sınıflar arası eşitsizliği çarpıcı ve esprili bir dille anlatıyor.
 5. Gezici festivalin Ankara programı belli oldu.

  buyrun `:http://ankarasinemadernegi.org/festivals/21-gezici-festival/

  Çocuk Filmleri: Norveç
  Dünya sineması
  Güvencesiz hayatlar
  İhtilaf sanatı:Işıl eğrikavuk
  Kısa iyidir
  Özel gösterim
  Sinemada caz
  Toplumsal hafıza
  Türkiye 2015

  Gibi bölümler yer alıyor.

  Gösterimler çağdaş sanatlar merkezinde

  Bilet fiyatları öğrenci:8 TL tam:10 TL

  Sinemada caz, ışıl eğrikavuk, kısa iyidir ve çocuk filmleri ücretsiz.