• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
24 nisan 1915 istanbul, çankırı, ayaş, ankara - nesim ovadya izrail
24 nisan 1915'te özellikle istanbul'daki ermeni aydınları, yazarlar, sanatçılar, avukatlar, doktorlar, mebuslar evlerinden alınıp götürülürler ve çoğu bir daha geri dönmez: istanbul'da tutuklanıp çankırı ve ayaş'taki toplama merkezlerine gönderilen bu ermeniler, yaşanacak büyük dram ve acıların başlangıç noktasında yer alırlar...
resmî belgelerden, arşivlerden, anılardan yararlanan; yazılı ve sözlü birçok bilginin izini süren nesim ovadya izrail, 100 yıl önce yaşanmış olayı detaylarına inerek ele alıyor: ittihat ve terakki'nin ermeni meselesini ele alışını ve çözüm tarzını, ermeni toplumunun kendi içindeki ayrışmaları, tutuklananların kim olduklarını, yaşadıkları olayları ve akıbetlerini biyografik zenginlik içinde ele alarak tarihsel düzleme oturtuyor.
  1. "...üç ay sonra, karım ve çocuklarımla beraber mutlu olacağımı düşündüm. sonra bakındım, tek başıma serbest bırakıldığımı görünce, yoldaşlarımın yüzlerindeki korku ve hayal kırıklığını fark ettim. ince yapılı insanlar. hükümete karşı bir parmağını bile kaldırmamış insanlar vardı aralarında. bunların çoğu asla benim kaderimi paylaşmayacaklardı. bunların çoğu yakında öldürülecekti. gerçekleşecek olanlar içime doğmuştu, kederimle sevincim neredeyse eşitlenmişti."
    -avedis nakaşyan-