1. böcekbilim olarak bilinir. kriminolojide böceklerin kanıt olarak kullanılmasıdır.
  göz, burun, boğaz vb gibi organlarda bulunan böcekler, lavralar cinayetlerin aydınlatılmasında en büyük delildir.

  ölüm zamanı tayini bir soruşturma için kilit noktasıdır. üzerinden zaman geçmiş vakalarda bu tayin işlemi zordur. bunun için entomolojiden yararlanılır. bulunan, analiz edilen böcekler, ölüm zamanı ve yeri için delil olarak kullanılır. ölümün dışında tecavüz, darp gibi olgularda da başvurulan bir yöntemdir.

  kriminoloji tarihinde çinli sung tz’u, sineklerden yararlanarak bir cinayeti aydınlatan ilk kişidir. bir çeltik tarlasında bıçaklanarak öldürülen bir ceset bulunur. cesedin bulunuşunun ertesi günü, sung tz’u, köylülere ellerindeki orakları yere bırakmalarını söyler. sinekler oraklardan birine üşüşünce, sung tz’u katilin kim olduğunu bulur. çünkü leş sinekleri bir karış toprakla örtülü olsa bile, ölünün kokusunu, kan bulaşmış cinayet silahının kokusunu dakikalar içinde ve kilometrelerce öteden fark edebilirler.

  türkiyede adli entomoloji kullanılarak aydınlatılmış ilk cinayet 2011 yılında evinde 43 bıçak darbesiyle öldürülmüş hayri atasoy vakasıdır. cinayete dair hiçbir delil bulamayan polis, şahsın üzerindeki larvaları toplayarak incelemeye yolladı.
  yapılan adli incelemede önce böceklerin cinsi tespit edildi. larvaların geçirdiği evreler takip edilerek, cinayetin tarihi tespit edildi. polis, bu tarihte öldürülen şahısla beraber olan bazı şüphelilere ulaşarak cinayeti çözmeyi başardı.

  cock robin’i kim öldürdü" isimli bir ingiliz çocuk şarkısı şöyle der.
  "kim gördü öldüğünü? ben, dedi sinek, küçük gözlerimle, ben gördüm öldüğünü. kefeni kim dikecek? ben, dedi karınca, iğnemle ipliğimle, benim kefeni dikecek"

  doğru bakıldığı sürece olay yerinde herşey ama herşey konuşur. böcekten, toprağa, topraktan suya.