1. git gide devrini kapatmaya başlamış yazılım. tarayıcılar tek tek kendine olan desteği kesmekteler. bunun başlıca sebebi de güvenlik açıkları. adobe firmasını gram sevmeyen biri olarak düşüşlerini keyifle izliyorum.

  arkadaş bir site açıyorsun, siteden önce reklamlar yükleniyor, reklam işini abartan adamlar da -para kazanıyor ya- hiç gocunmuyorlardı bu işten. sitede sayfayı aşağı kaydırsan sekme error verip kapanacak, bu nedir? (bkz: adblock)

  sağdan soldan fırlayan reklamların, anlamsız çerezlerin, internet deneyimini sıfıra indiren performansın, laptop'ın internetteyken fazla pil yemesinin sebebi ahan da bu yazılımdır. zamanında bununla site yapanlar bile vardı. kasım kasım kasardı bilgisayar. yapmayın çocuğum yapmayın evladım... oradan buradan fırlayan ışıklar olmadan da güzel siteler yapılıyor, vallahi diyorum.

  buna dair aklımda kalan tek iyi şey, flash oyunlardır sanırım. o sektörde de tahtını java, unity ve webgl'e kaptırıyor. oh olsun diyorum ben. unity bunu 50 kere suya götürür 50 kere susuz geri getirir. adamlar internet tarayıcısı uyumlu counter strike yapmışlar unity ile. aynısı yahu aynısı. bildiğin counter strike ama chrome'da oynayabiliyorsun. flash bize yıllar yılı eziyet çektirmiş göz göre göre.

  şu hayatta bir seni bir de senin önceki versiyonlarını sevmedim flash. azalarak bit de kurtulalım.
 2. bitmesine cok az kalan teknoloji allah'a cok sukur. sonunda bunun gibi bir garabetten kurtuluyoruz. yalniz hic sevmesem de tukenmesinin en buyuk sebebi zamaninda apple tarafindan desteklenmeyeceginin aciklanmasiyla oldu. bu sayede mobilde yeterli pazar kazanamadilar ve masaustunu de kaybetmesiyle bitmeye yaklasti.
 3. yine bir güvenlik açığı, yine bir güncelleme. bakalım daha ne kadar sürecek bu...

  bu uygulama ile ilgili güzel anılar fistik.com, grafi2000 efsanelerinden ibaret.

  bir de nedir bu adobe'un sistem kaynaklarını tüketme merakı arkadaş? yedin bitirdin bizi.