• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
aklın kuşu uçsun - ayşenur yazıcı
gerçekliği belirsiz bu hikâyelerin ilk sayfalarında, kendinize sormayı akıl bile edemeyeceğiniz soruları şüpheyle soracaksınız. açıklanması ve kabul edilebilir cevapları olmayan olaylar ve sorular sizi ikna etmek için bu kitapta, satır aralarında saklanıyorlar.hayallerinizi köreltmeden, olmayacağına değil olabileceğine inanarak, aşkla ve hayatı önemseyerek yaşamanız için kurulmuş bu hikâyeleri bekletmeyin.

şehir olağan günlerinden birine daha başlıyordu. martılar keskin çığlıklarıyla şehir dışına çöpleri taşıyan kamyonların peşinde uçuyor, mahalle camilerinden ezan sesi sokaklara dalga dalga yayılıyor, ekmek kamyonetleri, okul servislerinin, otomobillerin egzozlarından çıkan gaz eylül ayının serin sabahına uyanan şehre büyü bulutu gibi yayılıyordu.günlük gazete baskıya hazırlanırken ve üçüncü sayfada her gün rastlanan, alıştığımız tuhaf insan hikâyelerinden birine küçük bir yer ayrılırken, fotoğraf konulmamıştı.
(tanıtım bülteninden)
  1. Elimde ikinci baskısını tuttuğum kitap, 6 öyküden oluşmakta. Bu noktada uygun bir yere bir “İçindekiler” kısmı koyulmaması eksiklik gibi geldi. Şart değil elbet ama olsa daha iyi gibi. Kısa öykülerde özet vermek istemiyorum. En ufak, hatalı bir dokunuş benden sonra okuyacak olanın keyfini kaçırabiliyor.

    Koğuş 99 hariç diğer öykülerin, özellikle kadınlara daha kolay ulaşacağını tahmin ediyorum. Hikâyelerin romantizmi ve duygusallığı ile Meave Binchy’e benzettiğimi söyleyebilirim. Postiga’dan çıkan kitabın baskısı yine çok kaliteli. Ancak kozmetik reklâmlarından fırlamış ve öykülerden hiçbiri ile bağlantısını kuramadığım kapağı beğenmedim. Bunu yanında benim gibi dilbilgisi cahilinin bile dikkatini çekecek imla hataları var. Yazara “mutlaka bir kitabını daha okuyacağım” diye söz vermesem de “bundan sonraki kitaplarını takibe aldığımı, kapağı, tanıtım yazısı ve konusu ile dikkatimi çeken bir kitabı olursa mutlaka alıp okuyacağımı” söyleyebilirim.
    vega