1. mutevazı olmak anlamına gelen söz. fakat bana hep sorunlu bir kelime geliyor. gönülde bir alçaklık var gibi. yüksek gönüllülük olsa daha iyi olabilirdi. alçakgönüllü olmak iyi bir şeyse o zaman yüksek gönüllü olmak kötü bir şey midir? kibir gibi örneğin. gönül kelimesinde bir anlam kayması var gibi geliyor bana.
  abi
 2. "öğrendiklerini bir saat gibi cebinde taşı.. ikide bir saati olduğunu göstermek isteyen insanlar gibi ortaya çıkartma.eğer biri sana saati sorarsa söylersin, ama her saat başında sorulmadan saat kulesi gibi ötme.söylediklerini duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutma, çünkü insanlar seni dinlemeye istekli değillerse,onları tutacağına çeneni tutman daha iyi olur." demiş chesterfield. lorddan iyi mi bilicez?
  yalnız bu görüntünün prim yaptığını düşünenlere karşı da radarları açık tutmakta fayda var, devir pr devri ve kimin kendini nasıl pazarladığını bir bakışta anlamak ne yazıkki zor. alçak - yüksek, alçalmadan yükselmek... karışık işler.
  mesut
 3. "allah bir şeye tecelli edince onu alçakgönüllü eder."
 4. alıntıdır.

  "alçak gönüllülük benim pek de beğendiğim bir nitelik değildir; insan yaşamının birçok döneminde alçak gönüllü olmak büyük bir yanlıştır; yozlaşarak ya ikiyüzlülüğe döner, ya da sürekli olarak insanı kendini savunmaya yöneltir."

  (bkz: roman sanatı - e. m. forster)