• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
allied - robert zemeckis
romantik savaş türü müttefik filmi birbirine aşık olan iki apayrı insanı temel alıyor. istihbarat subayı max vatan 1942 yılında kuzey afrika’da düşman hattında savaşmaktayken, fransız direniş savaşçısı marianne beausejour ile tanışır. ikili hemen birbirlerine aşık olurlar. londra'da tekrar bir araya geldiklerinde ise aşkları savaşın büyük baskısına direnip direnememenin sınavını vermek zorunda kalacaktır.
filmin başrollerinde brad pitt ve marion cotillard yer alıyor. filmin yönetmen koltuğunda ise oscar ödüllü yönetmen robert zemeckis oturuyor.
 1. imdb puanı olarak 7.1 olması üzücü.
  zaten artan (genç ve heyecanlı) nüfusa baktığınızda imdb veya bu tarz sistemleri kullanarak belirleyici unsur olarak karar veren kişilerin bilgi birikiminin bir sonucu bu puanlar. yani kaliteyi arttıracak projelere katkısı olan kişiler artık bu tarz sistemleri bırakmaya, kullanmamaya başlamış bence. bu tarz referans sistemleri ile uğraşanlar(imdb vb. sistemlerde puanlama yapanlar), daha çok basit bir kaç unsura göre puanlama yapıyor. istatistik anlayışı, tüm dünyada düşüşte.
  neyse geçtik..

  bu film, son bir kaç yıl içerisinde kullanılan bir tarz ile sunulmuş. mekanla veya sunumla ilgisi olmayan, ama afişine baktığınızda biraz olsun anlatılmak istenene uygun referanslar veren yapımlardan bahsediyorum.

  bir savaş filmi değil... ajan filmi gibi görülse de, asıl konu "akan su" ise, ajancılık durumu bir "kanal" sadece. aksiyon filmi mi? bence o da değil.

  bu film, "allah kimseyi böyle bir seçim yapmak zorunda bırakmasın" sözünü çok iyi anlatan bir yapım.
  bir dram... bir acı.

  tavsiyemdir.

  küçük bir not: brad' in, benjamin button filmindeki gençleşirken ki geçiş dönemi hali için yapılan makyajın çok da gerçeği yansıtmadığını düşünmüştüm. ama gel gör ki, şu filmdeki makyajsız halini görünce, makyajın doğru yapıldığına inandım. çok yaşlanmış... ama halen karizmatik.

  saygılarımla,
 2. afişi ve tanıtımları filmi zerre anlatamayan bir başka örnek daha. ne savaş filmi, ne aksiyon, ne o ne bu...bildiğin ağır dram. etkiliyor mu? kesinlikle. ama ortalarda gözünüze hafif hafif batmaya başlayan mantık hataları finale beş kala öyle bir zirve yapıyor ki artık o saatten sonra sövsen olmaz...ağlasan ağlanmaz...inandıramadı yani. kısaca iyi bir konu, kötü bir senaryo, yine de oyunculukları ile ortalamanın üzerinde bir film diyebilirim.

  bir de o dönemin araba kapılarının ters tarafa açıldığını bu filmle öğrenmiş bulundum, allaalla!

  !---- spoiler ----!

  filmin düğümleri "yaptım ama sor bi niye yaptım" kadın klişesi ile çözülüvermiş...oysa o çocuğu doğurana, ajandan mutlu ev hanımına inanılmaz (!) metamorfozunu tamamlayana kadar tonla zaman vardı sanki kocişinle paylaşacak...

  !---- spoiler ----!
  mesut