alphonse daudet

Kimdir?

alphonse daudet (13 mayıs 1840 - 17 aralık 1897), fransız yazar. naturalizm akımının temsilcisidir. sapho, değirmenimden mektuplar eserleriyle ünlüdür. ayrıca jack diye ünlü bir dünya klasiği vardır. iyi bir eğitim aldıktan sonra alais koleji'nde "etüt denetleyicisi" olarak görev yaptı. edebiyat alanında çalışmalar yapmak üzere paris'e gitti. ilk defa "les amoureuses (aşık kadınlar)" (1858) adlı şiir kitabıyla tanındı. değirmenimden mektuplar kitabıyla adını dünyaya duyurmayı başardı. alphonse daudet, nimes'de bir tüccar ailenin çocuğuydu. oldukça avare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşında öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. paris'te kendi halinde bir gazeteci olan ağabeyi ernest'in yanına gitti. ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesinde aşık kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. asıl başarıya, güneydeki gençliğinin ve başkente gelişinin hikâyesi olan küçük şey (1868) ve özellikle provence yöresini sade bir dille canlandıran eğlendirici masallar derlemesi olan değirmenimden mektuplar (1869) ile kavuştu. taraskon'lu tartarin, tartarin alpler'de, taraskon savunması ve taraskon limanı ile, daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünyası yaratmıştır. böylelikle, karikatüre yakın gülünç bir güney folklorunun doğmasına katkıda bulunmuş oldu. alfonse daudet daha sonra 1897 senesinde öldü.
  1. değirmenimden mektuplar adlı güzel kitabın yazarı. bana bizim edebiyatımızdaki ahmet rasim'in şehir mektupları'nı hatırlatır hep.

    öyle güzel anlatır ki insan olmalı da buraları görmeli , portakal bahçelerini koklamalı , o davulun gümbürtüsü ise korkmalı dedirtir.