1. amerikan futbolu on bir ofans on bir defans takımları ve special team (özel takım) olmak üzere oluşur. takım sayı yapmaya çalıştığında ofans takımı içerde , karşı takım ofans yapmaya çalıştığı zaman defans takımı içeriye giriyor.

  oyun özel takımlarının kick off dediğimiz başlama vuruşu ile başlıyor. ofans takımlarının 4 kez hücüm yapma hakları var ve bu haklarda toplam 10 yardı (yaklaşık 10 metre) geçmeye çalışırlar.her geçilen 10 yard için tekrar 4 hak kazanıyorlar. böyle böyle rakibin end zone dediğimiz sayı bölgesine ulaşarak touchdown dediğimiz 6 puanlık sayıyı yapmaya çalışırlar. sonrasında genellikle özel takım girip field goal dediğimiz 1 puanlık vuruşu yapmayı denerler ya da ofans takımı extra bi oyun deneyerek 2 puanlık bir sayı almaya çalışırlar.ofans takımlarının hem koşu hem de pas oyun varyasyonları var sayı yapmak için. defans takımlarının da ona alan savunması ve adam adama gibi savunma varyasyonları vardır. ofans takımı şu mevkilerden oluşuyor

  quarterback(oyun kurucu) : genelllikle uzun olmaları tercih edilir. çünkü önlerinde onu lineman dediğimiz savunan adamların iri yapılı uzun adamlar olduğu gerçeği var ve oyun kurucunun bu adamların arkasını rahat görmesi ona avantaj sağlayacaktır. tabi ki kısa boylu oyun kurucular var ve genellikle kısa boylu oyun kurucular kendileri de koşarak yard almayı denerler bazı istisnaları var tabi (bkz: drew brees) gibi. tabi bu adamların soğukkanlı , zeki ve kolunun güçlü olması istenir.

  wide reciever (top tutucu): bu adamlar ise pas oyunlarında quarterback in attığı topları tutup yard kazanmaya çalışırlar. koşu oyunlarında ise bu adamları savunan adamlara blok yapması istenir. bu adamların ise hızlı , çevik ve catch dediğimiz top tutma olayının iyi olması beklenir.

  running back (koşucu) : genellikle quarterbacklerin yanında durup quarterbackin elinden topu alıp koşu ile yard kazanmaya çalışırlar. bu adamların ise güçlü çevik ve hızlı olması istenir. ani olarak yön değiştirmeleri onların avantajınadır. pas oyunlarında ise oyun kurucunun bi kaç adım önüne çıkarak oyun kurucuyu korurlar.

  ofensive line (koruyucular): 5 kişiden oluşurlar. basit olarak pas oyunlarında oyun kurucuyu korumakla ve koşu oyunlarında ise running backe yol açmakla görevlidirler. oyun center dediğimiz ofensive line oyuncusunun elinden çıkan topla ile başlar. bu adamlar ise 110 ve üzeri kilolardaki adamlardan oluşur ve oldukça güçlü olmaları istenir. çevik olmaları ise bu adamlar için avantajdır.

  tight end : bu adamlar yeri geldi zaman pas alıp koşarlar yeri geldiği zaman koşu oyunlarında line manlarin yanında 1 adım arkasında blok yaparlar. bu adamlar neredeyse bir lineman kadar güçlü kilolu olup bir o kadar da receiver gibi iyi top tutup koştururlar. çoğu takımda anahtar kişiler oluyorlar. bu adamlarda aranan kesin özellik ise uzun olmalarıdır.

  full back : bu adamları ise running back in bi versiyonu olarak görebiliriz ve genellikle bu adamın olduğu oyunlarda farkli bir diziliş uygular ofans takımı . bu adamlar running back e yol açacak ekstra bir adamdır . şaşırtmalı oyunlarda ise topu bunlar alıp direk koşabilirler aynı şekilde bu adamlardan da güçlü, hızlı çevik olmaları beklenir.