• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.67)
Yazar j. v. stalin
anarşizm mi sosyalizm mi - j. v. stalin
"yaşam içinde yeni oluşmakta ve günden güne gelişmekte olan şey, karşı durulmaz bir şeydir ve ileriye doğru yaptığı hareket engellenemez. yani, eğer yaşamda proletarya bir sınıf olarak var oluyorsa ve günden güne gelişiyorsa,bugün henüz güçsüz ve sayıca az da olsa, sonunda zafere ulaşacaktır. neden?çünkü gelişmekte, güçlenmekte ve ilerlemektedir. bunun tersi olarak da yaşam içerisinde yaşanmakta ve mezara doğru gitmekte olan şey, bugün henüz dev gibi güçlü olsa bile kaçınılmaz olarak yenilgiye uğrayacaktır." (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. öğretmek ya da ikna etmek için yazılmış bir kitap değil. bir inceleme, değerlendirme yapmıyor. içindekileri döker gibi bir anlatımı var. stalin'in fikirleri hakkında fikir sahibi olmak için okunabilir.
  one
 2. bir dergi üzerinden koca felsefi akımını, yaşam tarzını mahkum ediyor. boş propaganda gibi duruyor. düzgün bir analiz söz konusu bile değildir. aklı başında bir sosyalistin de kaale alacağı bir kitap değildir. sorgulamayan bir sosyalistin başucu kitabıdır.
  kahve
 3. bestseller kitaplarla mukayese edilmeye çalışılan güzide kitap. stalin'in felsefik yönünü ve anarşizm'in küçük burjuva ideolojisi olduğunu yüzümüze çarpar niteliktedir.

  analiz için:
  "materyalizm'in öğretilerini inceleyerek... onunla sosyalizm arasında... bir ilişki olması gerektiğini anlamak için keskin zekalı olmaya gerek yoktur. eğer insan tam bilgi ve algılamasını duygu dünyasından elde ediyorsa, bu durumda önemli olan şey, ampirik dünya'yı öyle düzenlemektir ki, insan, kendinde gerçekten insanca olanı görsün, kendi kendini bir insan olarak görmeye alışsın... eğer insan materyalist anlamda özgür değilse, yani şundan bundan sakınmak, şunu bunu satmak gibi olumlu kuvvetle özgürse, suçu bireyde değil, suçun topluma karışan ocaklarını yıkmak gerekir... eğer koşullar insanı biçimlendiriyorsa, bu koşulları insanca biçimlendirmek gerekir."
 4. başlangıç seviyesinde sosyalizm kılavuzu....