1. sadece çok hızlı geçen arabaların sesini duyuyordum. birkaç adım ötesi uçsuz bucaksız bir yoldu. yolun bir yanı yemyeşildi, bir yanı görünmüyordu. ufak çakıl taşlarına yavaştan birkaç tekme atıyordum. sanki cellatları bendim, sandalyelerini deviriyordum. uçsuz bucaksız bir yoldu.

  sabah vakti çıkmıştım yola. havanın ne kadar soğuk olduğunu yatağımdan kalkmaya üşenirken anlamıştım. ayaklarımı terliğe geçirirken parmaklarıma baktım. belki de orada düştü aklıma yollar. ya da öncesinde bir dem tutmuştum, hatırlayamadım. çok temiz geldi gözüme parmaklarım. hiç yarası yoktu. kızarıklığı da yoktu. hiç yorulmamışlardı. evet, orada düştüm yollara ben asıl. orada biriktirdim yolluklarımı ve orada kestim uçsuz bucaksız yola en ucuz biletimi.

  güneş tam tepede diye selam duruyordum, ellerimin yüzüme perde durması sadece bundandı. hiçbir acelem yoktu. bir adımda bin yolculuk ettim. bin yolculukta sade bir 'ah' diyebildim. ne şairdim ne de şah; ama yine de sadece 'ah' diye dile geldim. bir damla su arıyorken bedenim, damağım, dilim; bir adım ötesine yenik düşüyordu fikrim. fikrim; kendisini bir yolüstü çarpışmada kaybettim.

  bir vakit kimseler geçmedi yoldan. sadece rüzgarın sesi. nefesimi bağışladım ben de, elimde avucumda yalnız nefesim, sadece onu bağışlayabildim. benden önce varsın diye değil uzaklara, nefesim umut olsun istedim rüzgarlara. rüzgarlar da çekip gitti ufak çakıl taşlarının sırtından; çok sonra el salladılar uzaklardan.

  bir ağacın gölgesine denk geldim. dermanıma seslendim, hadi şöyle geçelim de bir ağacın derdini dinleyelim, dedim. dinledim, dinlendim; bir ağacın son baharını bekledim. ve ilk ah'ı düşüyorken bu yemyeşil bedenin, düşlerimde sapsarı kesildim.

  uçsuz bucaksız bir yol diye yazdım, söyledim
  ve şimdi bu yolun sonuna geldim
  ...
  araf