1. "1.72 boyda olup kendini 1.65 metrelik ranzaya asmak" başlığı sayesinde kısaca özetlemek istediğim konu olmuştur. ilgili başlığı açan arkadaşa teşekkür ediyorum. benimki pazar günü işsizliği işte.

  efendim aramaya inanıp birkaç fotoğraf linki de eklemek isterdim. fakat fotoğraflar +18 olacağından mesleğe meraklı arkadaşların araştırıp bulacağını düşündüm. bazıları cidden paylaşılacak gibi değil.

  gelelim konumuza. ası vakaları karşımıza çoğunlukla intihar şeklinde çıksa da bir cinayeti gizlemek maksadıyla yapılmış yada kaza sonucu gerçekleşmiş olabilir. kazalar içinde bebek ve küçük çocuk yaş grubu dikkati çekmekte olup, iş kazaları vs. ile başlık genişletilebilir. dünyada seksüel amaçlarla kullanılan oyuncaklarla ölümler de azımsanmayacak kadar çok gerçekleşiyor. biz ülkece seks yapmadığımızdan sıkıntı yok. meraklısına çocuk yaş grubu için yapılmış araştırma, istanbul 2000-2002 ası vakaları üzerine

  asılmak denince hepimizin aklına idamlar ve intiharlar geliyor. vasıta olarak kovboy kementine benzer bir ip hayal ediyoruz. rastladığımız vakalarda durum çok farklı. insanlar boynuna geçirebildikleri her şeyden faydalanmaktalar. ip, eşarp, tel, perde, kablo, battaniye kenarından sökülen kumaş.. battaniye kenarı demişken aklıma geldi behzat ç.'nin bir bölümünde karakolda battaniye kenarı sökülüp kullanılarak polis cinayetine intihar süsü verildiğini izlemiştik. cinayetlerde vücutta başka travma izleri olabilir, kişi darp edildikten sonra kendisini öldürmüş de olabilir. gerçeği bulmak adli tıpın işi.

  vasıtamızın bir ucu bize bağlı elbette, diğer ucunun bağlı olduğu yer ise en az vasıtanın kendisi kadar değişkendir. darağacı, kapı kolu, tavandan sarkan çengel, ranza kenarı, somya altı, dolap kapağı, direkler, ağaç dalları.. kendini kapı koluna bağlayıp kapıyı çarparak öldüren kişinin motivasyonu bende hep merak uyandırmıştır. üzücü..

  kementten sonra en bilinen kısım telem izi. iz, ası vasıtasının boyunda temas ettiği bölgeye ve asıda kalma süresine göre derinlik ve şekil değişikliği göstermektedir. deride parşömenleşme denilen reaksiyon sonucu oluşur, en çok dikkat çeken kısmı vasıtanın deriye temas kısmı olup genellikle 180 derece karşısında silinmektedir. izler adli tıpta ası vakalarının bağla boğmaktan ayrımını da sağlayabilir.

  ttb'nin adli tıp notlarında ölünün durumundan bahsedilir. uzun süre asıda kalan vakalarda el ve ayaklarda yerçekiminin etkisiyle ölüm morlukları oluşacaktır. yukarıda linkini verdiğim başlıkta bahsettiğim gibi cesedin herhangi bir noktası yere temas ediyorsa bu ası tipine "tam olmayan ası, eksik ası, yarım ası" denilmekte olup yere herhangi bir temas yoksa "tam ası" adı verilir. idamlarda gördüğümüz üzere düğüm boynun arkasına yerleştirilmişse tipik, ensede yer almıyorsa atipik ası denir. yüz rengine göre beyaz ası, mor ası olarak ayrılabilir.

  ölüm neden olur peki? boyun damarları tıkanabilir, soluk borusu tıkanabilir, idamlarda uygulanan güç yüzünden omurilik zedelenebilir, boynun refleks almaçları olan baroreseptörler ve glomus caroticusun uyarılmasıyla refleks kardiak arrest dediğimiz durum gerçekleşebilir.
 2. maskülan intihar şekli.