1. mevlüt ihsani©

  1928-2010. şenkaya’nın (1950 yılına dek sarıkamış’a bağlı olan) çermik köyünde doğdu. asıl adı mevlüt şafak’tır. resmi kayıtlarda doğum tarihi olarak 1933 geçmesine karşın, mevlüt ihsani, gerçek doğumunun 1928 olduğunu belirtmektedir.

  mevlüt ihsani, ilkokul 3. sınıfa gittiği dönemde arkadaşlarıyla oynarken bulduğu bir kapsülün patlaması nedeniyle gözlerini yitirdi ve sol elinin 3 parmağı yaralandı. gözleri görmemesine karşın köydeki bir marangozun yanında çıraklık yaptı. 13 yaşında ise köy imamının yardımıyla kuran öğrenmeye başladı. bu dönemde komşusunun kızına aşık oldu.

  küçüklüğünden beri, köyüne gelip giden aşıklardan etkilenip şiire ilgi duydu. özellikle bardızlı nihani, narmanlı musa, aşık yusuf gibi aşıklar bunların önde gelenleridir.

  gördüğü bir rüyada sonra, doğaçlama söylemeye başladı. annesinin teşvik etmesiyle bağlama öğrenen mevlüt ihsani’ye, bu konuda özellikle alişan usta adlı aşığın çok yardımı oldu.

  25 yaşlarında ise rüyasında alvarlı mehmet lütfi efendiyi gördü. bunun üzerine erzurum’a giderek lütfi efendiyle görüştü. ihsani mahlası da lütfi efendi tarafından verildi.

  1966 yılından beri konya aşıklar bayramına katılan aşık mevlüt ihsani, döneminin ünlü aşıklarıyla karşılaşmalar yaptı. gelenekler çerçevesinde de birçok aşık yetiştirdi.

  birçok yarışma ve şenlikte çeşitli ödüller alan aşık mevlüt ihsani, türkiye dışında da bazı şenliklere katıldı.

  1974 yılında kars çimento fabrikasında başladığı santraldeki görevinden 1981 yılında malulen emekli oldu. önce erzurum’a, sonra da izmit'e yerleşti.

  mevlüt ihsani izmit'te öldü ve orada toprağa verildi.

  mevlüt ihsani’ye ilişkin dilaver düzgün tarafından »aşık mevlüt ihsani, hayatı, sanatı ve şiirlerinden seçmeler« adlı bir kitap yayımlandı.
  belit