• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
aslanlı yol - sevan nişanyan
düşünce dünyamızın özgün ismi sevan nişanyan, okurlarının karşısına bu kez anılarından oluşan aslanlı yol ile çıkıyor.

yanlış cumhuriyet'te türkiye cumhuriyeti'nin kurucu mitlerini sorgulayan, sözlerin soyağacı'nda türk dilinin tarihi köklerini titiz bir araştırmayla ortaya çıkaran, küçük oteller kitabı'yla türk turizmine yeni bir ufuk kazandıran nişanyan, aynı zamanda ege'nin şirince köyünde kurduğu ütopya dünyası ile tanınıyor.

nişanyan'ın anıları bizi amerika'daki solculuk günlerinden kafkasya'daki savaş meydanlarına, etiyopya'da nişanyan'ın bile tırmanmaya ürktüğü manastırlardan isparta askeri mahkemesindeki duruşmalara, amazon cangıllarında kaybolan arkadaşlardan van'da kurulması hayal edilen köylere sürüklüyor. yaşadığı hiçbir ortamda kendini "evinde" hissetmeyen, sınırları ölümcül risk pahasına zorlamayı tutku haline getiren bir insanla tanışıyoruz.

bir macera romanı akıcılığıyla okunan hikâyelerin ardında ise, hayatı sürekli sorgulamanın manevi ağırlığına ve nişanyan'ın kendi içinde bir bütünlük arayışındaki düşünce yapısına tanık oluyoruz
  1. aykırı adam sevan nişanyan'ın ilgi çekici hayat hikayesi. okurken yetişkin bir çocukla bir dahinin birleşimini görecek, bu kafada bir adam türkiyede mi yetişmiş diye şaşıracaksınız.
    kitap ilk baskısını liberte yayınlarından 2012de, diğer baskılarını ise everest yayınlarından yapmıştır.